DİJİTAL GÜNDEM (23 Ocak - 29 Ocak 2023)

DİJİTAL GÜNDEM (23 Ocak - 29 Ocak 2023)
30 Ocak 2023

 

Her hafta dijital dünyadaki gelişmeleri derleyip aktardığımız “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de bu hafta (23 Ocak - 29 Ocak 2023) hem dünya hem de Türkiye gündemindeki dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili öne çıkan haberlere yer verdik.

Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem (23 Ocak - 29 Ocak 2023)

Ocak ayının son haftasında dijital mecralar, sosyal ağlar ve teknoloji odaklı birçok gelişme yaşandı. Tüm bunları “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de derleyip değerlendirdik.

Bu haftanın öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı:

  • TikTok, en çok kullanılan Instagram özelliğini kopyaladı.
  • Twitter, topluluk ve askıya alma politikalarını değiştirdi!
  • Instagram için üç yeni özellik!
  • WhatsApp kullanıcıları orijinal kalitede fotoğraf gönderebilecek.
  • Facebook Messenger’ın uçtan uca şifreli sohbeti genişliyor!
  • Elon Musk’tan Twitter’ın reklam politikasına eleştiri!
  • WhatsApp gruplarındaki kaosun önüne geçecek bir kısayol geldi.

TikTok, en çok kullanılan Instagram özelliğini kopyaladı.

Daha fazla kullanıcıya ulaşmak isteyen TikTok, kullanıcıların etkileşimini artırmak için yeni özelliğini duyurdu. Özel mesaj gönderme ve alma kapsamını genişlettiğini açıklayan TikTok, kullanıcıların uygulamada kalma süresini artırmak için böyle bir yolu tercih etti. Önceden kullanıcıların yalnızca arkadaş olarak tanımladığı veya önerildiği kişiler birbirlerine mesaj atabilirken; artık özel mesaj almak isteyen kullanıcılar, önerilen hesaplardan ve karşılıklı olarak takip edilen arkadaşlardan mesaj almayı seçebilir.

Twitter, topluluk ve askıya alma politikalarını değiştirdi!

Twitter, resmi Twitter hesabından kurallar ve hesapları askıya alma politikalarıyla ilgili birtakım açıklamalar yaptı. Bu açıklamalarda Elon Musk’ın da önceden açıkladığı gibi askıya alınan birçok hesabın platforma geri döndüğünü ve belirtti. Ek olarak yasa dışı faaliyet gösteren, şiddet içerikli paylaşımlar yapan ve diğer kullanıcıları taciz eden kullanıcıların hesaplarını da geri getirmediklerini de bildirdi.

Instagram için üç yeni özellik!

Meta’ya bağlı olan Instagram’a birçok yeni özellik geldi. Yeniliklerin tümü, Meta’nın paylaştığı bir blog yazısında açıklandı ve bazı bilgilere de Instagram’ın resmi Twitter hesabında yer verildi. Instagram, ilk olarak ikisi arasında geçiş izni veren çift profil fotoğrafı özelliğini sundu. Bu yeniliğe göre sosyal medya platformu üzerinde normal profil fotoğrafına ek, avatar da ayarlanabilecek. Instagram için gelen yeniliklerden bir diğer dikkat çekeni ise Sessiz Mod oldu. Instagram kullanıcısının Sessiz Mod özelliğini aktif ettiği durumlarda, bildirimler otomatik olarak kapanacak.

Bu sayede kişiler, ders çalıştığı ya da dinlenmek istediği durumlarda rahatsız olmayacak. Instagram son olarak kullanıcıların platform içerisinden içerikleri yönetmesine izin verecek bir yenilik daha getirdi. Bu özelliğe göre Keşfet bölümündeki birçok gönderi aynı anda gizlenecek. Hatta gönderiler dışında ek olarak kelimeler, etiketler ve emojiler de tercihe dayalı olarak gizlenebilecek.

WhatsApp kullanıcıları orijinal kalitede fotoğraf gönderebilecek.

WhatsApp, kullanıcıların “otomatik”, “en iyi kalite” ve “veri tasarrufu” arasında seçim yapmasına izin verse de, platform şu anda kullanıcıların orijinal boyut ve çözünürlüklerde fotoğraf göndermesine izin vermiyor. Bunun yerine, daha az depolama alanı kaplayan ve daha hızlı veri aktarımı sağlamak için “en iyi kalite” seçildiğinde bile bu görüntüler sıkıştırılıyor. WhatsApp, kullanıcıların görüntüleri orijinal kalitelerinde göndermelerine olanak tanıyan yeni bir seçenek üzerinde çalışıyor.

Facebook Messenger’ın uçtan uca şifreli sohbeti genişliyor!

Uçtan uca şifrelenmiş sohbetler özelliği yeni bir özellik değil fakat Meta bu konuyla ilgili yeni bir karar verdi. Şirket, yayınladığı bir duyuruda, Messenger için varsayılan uçtan uca şifreleme testini kademeli bir şekilde genişletmeye karar verdiğini açıkladı. Böylelikle bu özellik, birkaç ay içinde daha fazla kişi tarafından kullanılabilir hale gelecek.

Elon Musk’tan Twitter’ın reklam politikasına eleştiri!

Twitter’ın sahibi Elon Musk, platformda reklamların çok sık ve fazla miktarda yer almasına yönelik eleştiride bulundu. Cumartesi günü Twitter üzerinden yaptığı açıklamada Musk, önümüzdeki haftalarda reklam konusunda bazı adımların atılacağını söyledi; reklamsız bir deneyim sunacak yeni ve daha yüksek ücretli bir abonelik seçeneği planından da tekrar söz etti.

WhatsApp gruplarındaki kaosun önüne geçecek bir kısayol geldi.

WhatsApp, kullanıcı sayısının artmasıyla birlikte son olarak grup katılımcı sayısını 1024 kişiye kadar destekleyeceğini duyurdu. Fakat bu kadar çok kişinin yer aldığı gruplarda kaosun önüne geçmek ve bir düzen oluşturmak oldukça zor. iOS 23.1.75 güncellemesiyle WhatsApp’a gruplardaki yabancı numaralarla işlem yapmak için bir kısayol geldi. Kademe kademe yayılan özellik, bir süredir test aşamasındaydı. Kısayol, bir kullanıcının gruptan çıkması ya da eklenmesi gibi durumlarda numaraya kolay ulaşım sağlayacak.

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de 23 Ocak - 29 Ocak 2023 tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili gelişmeleri derleyip aktardık.

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem” YouTube ve Spotify’da aylık olarak yayınlanıyor!

 

Paylaş