Dijital Gündem (22 Nisan - 28 Nisan 2022)

Dijital Gündem (22 Nisan - 28 Nisan 2022)
29 Nisan 2022

 

Her hafta dijital dünyadaki gelişmeleri derleyip aktardığımız “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de bu hafta (22 Nisan – 28 Nisan 2022) hem dünya hem de Türkiye gündemindeki dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili öne çıkan haberlere yer verdik.

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de bu hafta (22 Nisan – 28 Nisan 2022) yine gündemdeki teknoloji ve dijital odaklı birçok önemli habere yer verdik.

Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem (22 Nisan – 28 Nisan 2022)

Nisan ayının dördüncü haftasının sona erdiği bu günlerde dijital mecralar, sosyal ağlar ve teknoloji ile ilgili birçok gelişme meydana geldi. Tüm bunları “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de derleyip değerlendirdik.

Buna göre bu haftanın (22 Nisan – 28 Nisan 2022) öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı:

  • Elon Musk Twitter’ı Satın Aldı
  • Spotify’a Video Podcast Geliyor
  • Snapchat; Facebook Ve Twitter’ı Geçti
  • Twitter’da Videolara Yeni Özellik
  • Instagram’a TikTok’tan Bir Özellik Geliyor
  • Türkiye’de En Çok Kullanılan Sosyal Ağlar
  • Reddit’ten Kullanıcılara 1 Milyon Dolar Destek
  • Rusya’da Sosyal Medya Kullanımı Düştü

Elon Musk Twitter’ı Satın Aldı

Bir süredir Twitter ile ilgili hamleleriyle gündemde olan Elon Musk, nihayet hedefine ulaştı ve Twitter’ı satın aldı. SpaceX ve Tesla gibi başarılı girişimleri olan Musk, bu satın almayla birlikte sosyal ağ pazarına da giriş yapmış oldu. Twitter’ı satın almak için 44 milyar dolar ödemeyi kabul eden Elon Musk, böylece popüler mecranın yeni sahibi oldu. Musk’ın Twitter ile ilgili planları arasında ise algoritmaları iyileştirmek, spam botların önüne geçmek ve kimlik doğrulaması yoluyla platformu anonim hesaplardan arındırmak var.

Spotify’a Video Podcast Geliyor

Spotify, platformda oldukça büyük önem taşıyan podcast konusunda bir yeniliğe imza atmış ve bir süre önce “video podcast”i duyurmuştu. Podcast yayıncılarının görüntülü bir şekilde yayın yapmasını sağlayan bu özellik sayesinde içerik üreticileri, üçüncü parti uygulamalarla platforma video podcast yükleyebilecekler. Bu arada video podcast özelliği şimdilik ABD, Birleşik Krallık, Avustralya ve Yeni Zelanda’da kullanılabiliyor.

Snapchat, Facebook ve Twitter’ı Geçti

Snapchat’in 2022 yılının ilk çeyrek mali sonuçları açıklandı. Platform, aktif kullanıcı sayısındaki artışla Facebook ve Twitter’ı gölgede bıraktı. Açıklanan verilere göre Snapchat’in yılın ilk çeyreğinde aktif kullanıcı sayısı %18 artarken, totalde ise günlük 332 milyon aktif kullanıcıya ulaşıldı. Ayrıca platform, gelirlerini de %38 oranla arttırarak 1,06 milyar dolar kazanç elde etti.

Twitter’da Videolara Yeni Özellik

Twitter, geçtiğimiz günlerde sunduğu “resim açıklaması” özelliğiyle kullanıcı deneyimini iyileştirmeye yönelik bir hamlede bulunmuştu. Şirket şimdi de videolardaki altyazıları açıp kapatmayı sağlayan “CC” butonu üzerinde çalıştığını duyurdu. Bu özellikle birlikte platformdaki video izleme deneyimi daha da iyileştirilmiş oldu.

Instagram’a TikTok’tan Bir Özellik Geliyor

TikTok ve Instagram arasındaki rekabet daha fazla kızışıyor! Meta, yaptığı açıklamayla TikTok’ta halihazırda olan “gönderi sabitleme” özelliğinin tüm Instagram kullanıcılarına açılacağını duyurdu. Kullanıcılar bu özellik sayesinde, istedikleri gönderileri profillerinin en üstünde gözükecek şekilde sabitleyebilecekler. Bu özelliği kullanmak için gönderilerin sağ üst köşesinde yer alan üç nokta ikonuna tıklamak yeterli olacak. Açılan kısımda yazan “profilinize sabitleyin” seçeneğinin tıklanmasıyla gönderiyi profile sabitlemek mümkün hale gelecek.

Türkiye’de En Çok Kullanılan Sosyal Ağlar

DataReportal tarafından hazırlanan ve Türkiye’de internet ve sosyal medya kullanımına ilişkin verilerin yer aldığı “Dijital 2022: Türkiye” raporu yayınlandı. Rapora göre; ülkemizde sosyal medya kullanan kişi sayısı 68,9 milyona ulaştı. Sosyal medya kullanıcılarının sayısı 2021 – 2022 yılları arasında ise 8,9 milyon oranında arttı. Mecra özelinde bakılacak olursa, veriler şu şekilde: 2022 yılının başında Instagram kullanıcısı olan kişi sayısı 52,15 milyon iken; TikTok 26,56 milyon, Facebook Messenger 16,80 milyon, Twitter 16,10 milyon, Snapchat 12,90 milyon, Linkedin ise 12 milyon oldu.

Reddit’ten Kullanıcılara 1 Milyon Dolar Destek

Reddit, platformdaki toplulukları desteklemek ve daha fazla organize olabilmelerini sağlamak için milyon dolarlık programını duyurdu. Duyurulan destek programına göre, Haziran ayından itibaren topluluklara 1.000 dolardan 50.000 dolara kadar bağışta bulunulacak. Henüz bağış kriterlerinin ne olduğu belli olmasa da yaratıcılığın ön planda olacağı konuşuluyor. Yakın bir zamanda düzenlenen fotoğraf yarışmasında 5.000 dolar ödül veren Reddit, bu konuda oldukça emin bir şekilde ilerliyor.

Rusya’da Sosyal Medya Kullanımı Düştü

Rusya-Ukrayna savaşının etkileri sosyal medya platformlarında devam ediyor. Birçok sosyal medya platformunun Rusya’ya yaptırım uygulamasıyla bu platformların Rus kullanıcı sayısında büyük düşüş yaşandı. YouTube’un 24 Şubat – 20 Nisan tarihleri arasında Rusça konuşan içerik üreticilerini %21 oranında kaybettiği duyuruldu. Bu süre boyunca en büyük düşüş ise TikTok’ta gözlemlendi. Mecrada içerik üreticilerinin düşüşü %87 oranında. Instagram’da ise bu oran %56.

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de 22 Nisan – 28 Nisan 2022 tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili gelişmeleri derleyip aktardık. Sonraki hafta yine dijital dünyaya dair gelişmeleri hazırlayıp aktarıyor olacağız. Bu arada, Ahtapot Sosyal Medya İle Dijital Gündem aynı zamanda YouTube ve Spotify başta olmak üzere tüm video ve müzik platformlarında eş zamanlı olarak yayınlanıyor!

Paylaş