DİJİTAL GÜNDEM (21 EKİM - 27 EKİM 2022)

DİJİTAL GÜNDEM (21 EKİM - 27 EKİM 2022)
28 Ekim 2022

 

Her hafta dijital dünyadaki gelişmeleri derleyip aktardığımız “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de bu hafta (21 Ekim – 27 Ekim 2022) hem dünya hem de Türkiye gündemindeki dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili öne çıkan haberlere yer verdik.

Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem (21 Ekim – 27 Ekim 2022)

Ekim ayının son haftasında dijital mecralar, sosyal ağlar ve teknoloji odaklı birçok gelişme yaşandı. Tüm bunları “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de derleyip değerlendirdik.

Bu haftanın öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı:

  • TikTok sendromuna yakalanan son platform: Pinterest
  • Elon Musk Twitter’ı satın aldı!
  • Facebook ve Instagram, fikri mülkiyet koruma özelliklerini artırıyor!
  • Mark Zuckerberg açıklama yaptı: ‘’WhatsApp, iMessage’dan daha güvenli.’’

TikTok sendromuna yakalanan son platform: Pinterest

Ürünlere odaklanan ve keşif platformu olarak tanımlanan Pinterest, Louvre Müzesi ile iş birliği gerçekleştirmesiyle birlikte içerik yaklaşımını yenileyerek video odaklı yeni stratejisini geliştirdi. Yeni gelişmeyle birlikte, içeriklerinde canlı yayın ve video kullanmaya hazırlanan Pinterest, yaptığı iş birliği kapsamında uygulama içindeki video içerikler aracılığıyla müzede yer alan eserlerin deneyimlenmesini sağlayacak projenin detaylarını paylaştı.

Elon Musk Twitter’ı satın aldı!

Uzun süredir yakından takip ettiğimiz, Elon Musk’ın Twitter’i almaya çalıştığı ancak bazı nedenlerden dolayı geri adım attığı süreç tamamlanıyor. Elon Musk, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımla sosyal medya platformunu satın aldığını paylaşırken, platformu neden satın aldığına dair de önemli açıklamalarda bulundu.

Facebook ve Instagram, fikri mülkiyet koruma özelliklerini artırıyor!

Meta, geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir blog gönderisiyle birlikte, Facebook ve Instagram’da fikri mülkiyet koruma özelliğini artırdığını açıklayarak, yeni Intellectual Property (IP) Reporting API'sini duyurdu. Bu gelişmeyle birlikte hak sahipleri, fikri mülkiyet haklarının ihlalini düşündükleri içerikleri bildirebilecek.

Mark Zuckerberg açıklama yaptı: ‘’WhatsApp, iMessage’dan daha güvenli.’’

Pew Research Center tarafından yürütülen bir araştırmaya göre, günümüzde eğlence uygulaması olarak görülen TikTok’u, artık bir haber kaynağı olarak görenlerin sayısının 2020’den bu yana üçe katlandığını iddia etti. Araştırmaya göre, ABD’li yetişkinlerin %10’luk kesimi TikTok’tan düzenli olarak haber alıyor.

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de 21 Ekim – 27 Ekim 2022 tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili gelişmeleri derleyip aktardık.

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem” YouTube ve Spotify’da aylık olarak yayınlanıyor!

Paylaş