Dijital Gündem (20 Mayıs - 26 Mayıs 2022)

Dijital Gündem (20 Mayıs - 26 Mayıs 2022)
27 Mayıs 2022

 

Her hafta dijital dünyadaki gelişmeleri derleyip aktardığımız “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de bu hafta (20 Mayıs – 26 Mayıs 2022) hem dünya hem de Türkiye gündemindeki dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili öne çıkan haberlere yer verdik.

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de bu hafta (20 Mayıs – 26 Mayıs 2022) yine gündemdeki teknoloji ve dijital odaklı birçok önemli habere yer verdik.

Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem (20 Mayıs – 26 Mayıs 2022)

Mayıs ayının son haftasında dijital mecralar, sosyal ağlar ve teknoloji odaklı birçok gelişme yaşandı. Tüm bunlara “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de derleyip değerlendirdik.

Buna göre bu haftanın (20 Mayıs – 26 Mayıs 2022) öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı:

  • Meta, Avatar’ların Çeşitliliğini ve Kullanım Alanlarını Artırıyor
  • Instagram’dan Logo ve Yazı Stili Değişiklikleri
  • WhatsApp Cloud API Duyuruldu
  • Twitter’dan “Tweet Uyarı Bildirimleri” Özelliği

Meta, Avatar’ların Çeşitliliğini ve Kullanım Alanlarını Artırıyor

Meta, sanal gerçeklik algısını gün geçtikçe geliştirmeye devam ediyor. Platform, yaptığı son değişikliklerle Avatar çeşitliliğini ve kullanım alanlarını artıracağını açıkladı. Sosyal medya kullanıcıları, üç boyutlu Avatar’larını Facebook, Messenger, Instagram Hikayeleri ve DM’lerde kullanabilecek. İlk önce ABD, Kanada ve Meksika’da kullanıma açılacak bu özelliğin, önümüzdeki günlerde erişim alanının genişleyeceği tahmin ediliyor.

Şirket, bu gelişmenin yanı sıra Avatar’lara çeşitli özellikler ekleyerek görünümlerini iyileştirdiğini de duyurdu. Bu özellikler arasında yeni gözler, burunlar, sakallar, saç modeller, kıyafetler, vücut tipleri ve engelliler için yeni yüz şekilleri ve yardımcı cihazlar olduğu açıklandı.

Instagram’dan Logo ve Yazı Stili Değişiklikleri

Geçtiğimiz günlerde logosunu daha canlı ve göz alıcı hale getiren sosyal medya devi Instagram, bu değişiklikle sınırlı kalmayıp logosunu yeniden tazeledi ve 3D olarak tasarladı. Yapılan bu değişiklik, şirket temsilcileri tarafından “Yeniden tasarlanan gradyanımızın enerjisiyle Instagram deneyimine hayat vermekten heyecan duyuyoruz.” diyerek açıkladı.

Platform, logo değişiminin yanında “Instagram Sans” adını verdiği bir yeni yazı stili de getirdi. Yazı tipini Arapça, Tayca ve Japonca dahil olmak üzere küresel komut dosyalarına uyarlamak için dünyanın dört bir yanındaki dil uzmanlarıyla birlikte çalışıldığı belirtildi.

WhatsApp Cloud API Duyuruldu

Mesajlaşma uygulaması WhatsApp, 2018 yılında işletmeler için WhatsApp for Business’ı hayata geçirmişti. Şirket, yeni API ile kullanıcılarına ücretsiz bulut barındırma hizmeti sunacağını açıkladı. Yeni Cloud API sayesinde dünyanın dört bir yanındaki işletmeler, WhatsApp’ta boy gösterebilecek. Meta CEO’su Mark Zuckerberg, yaptığı açıklamayla bulut hizmetinin tamamen ücretsiz olacağını, yani işletmecilerin WhatsApp’taki varlığklarını herhangi bir ücret ödemeden genişletebileceklerini açıkladı.

Twitter’dan “Tweet Uyarı Bildirimleri” Özelliği

Twitter Güvenlik, bugün yaptığı bir paylaşımla bilgi yanlışlarının önüne geçme hedefiyle yeni bir özelliğini duyurdu. Tweet Uyarı Bildirimleri adlı yeni özellik, viral olmuş bilgi yanlışlarının Twitter ‘da daha fazla yayılmasını engelleyecek. Şirket temsilcileri, bu fonksiyonu kullanıma açmadan önce küresel uzmanlardan ve insan hakları kuruluşları tarafından yapılan eleştiri ve önerileri dikkate alarak geliştirdiğini açıkladı. Bu fonksiyon, ilk olarak Ukrayna savaşı için ön plana çıkmış ve bilgi yanlışı içeren paylaşımlar üzerinde kullanılmaya başlanacak.

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de 20 Mayıs – 26 Mayıs 2022 tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili gelişmeleri derleyip aktardık.

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem” YouTube ve Spotify’da aylık olarak yayınlanıyor!

Paylaş