DİJİTAL GÜNDEM (2 OCAK - 8 OCAK 2023)

DİJİTAL GÜNDEM (2 OCAK - 8 OCAK 2023)
09 Ocak 2023

 

Her hafta dijital dünyadaki gelişmeleri derleyip aktardığımız “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de bu hafta (2 Ocak - 8 Ocak 2023) hem dünya hem de Türkiye gündemindeki dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili öne çıkan haberlere yer verdik.

Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem (2 Ocak – 8 Ocak 2023)

Ocak ayının ilk haftasında dijital mecralar, sosyal ağlar ve teknoloji odaklı birçok gelişme yaşandı. Tüm bunları “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de derleyip değerlendirdik.

Bu haftanın öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı:

  • TikTok, ekran süresini kısaltacak yeni özelliğini test ediyor.
  • Twitter baştan aşağı değişiyor: Elon Musk, üç yeni özellik açıkladı!
  • Spotify, müzikal odaklı hedefler için yeni zaman kapsülü özelliğini yayına aldı.
  • Sevdiklerinize hediye göndermeyi sosyal medyayla birleştiren uygulama: Glogift
  • WhatsApp’tan mesaj aramayı sevmeyen kullanıcılar için yeni özellik geldi!
  • Twitter, siyasi reklam yasağını kaldırıyor.
  • Instagram, üç yeni özelliğin testine başladı.

TikTok, ekran süresini kısaltacak yeni özelliğini test ediyor.

TikTok, kullanıcıların uygulamada çok fazla zaman geçirdiği ve uyku saatlerini aksattığı için yeni bir özellik üzerinde çalışıyor. Uyku Hatırlatıcı adı verilen fonksiyon, adından da belli olduğu gibi TikTok kullanıcılarının uykularının düzene girmesine yardımcı olacak.

Twitter baştan aşağı değişiyor: Elon Musk, üç yeni özellik açıkladı!

Elon Musk, Twitter’ı satın aldıktan sonra platformda birçok değişiklik yaptı. Yeniliklerin bir kısmı tutulurken bir kısmı da oturmayarak kısa süre içinde tekrar değişti. Elon Musk’ın Twitter için duyurduğu yenilikler arasında; yeni arayüz, tweet’ler için kaydet butonu ve artırılmış karakter sınırı bulunuyor.

Spotify, müzikal odaklı hedefler için yeni zaman kapsülü özelliğini yayına aldı.

Spotify'ın "Playlist in a Bottle" adını verdiği özellik ile kullanıcılara 2024'te gerçekleştirmek istedikleri birkaç madde soruluyor ve kullanıcılardan bu maddeleri şarkılarla eşleştirmeleri isteniyor. Sonrasında liste oluşturuluyor ve Ocak 2024'te açılmak üzere rafa kaldırılıyor.

Sevdiklerinize hediye göndermeyi sosyal medyayla birleştiren uygulama: Glogift

Henüz test sürecinde olan ve çok yakında çıkış yapmaya hazırlanan Glogift, özel günlerin takibini yapmayı, hediyeleri özenli ve tam vaktinde göndermeyi, hediyenin gönderiminin an be an takip edilmesini ve uygun olabilecek hediyelerin seçimine yardımcı olmayı hedefliyor.

WhatsApp’tan mesaj aramayı sevmeyen kullanıcılar için yeni özellik geldi!

WhatsApp, bir süre önce 24 saat içinde kaybolan durum güncellemelerini kullanıcılarına sundu. Ardından da sohbet içi kaybolan anlık fotoğraflar özelliğini getirdi. Platform şimdi de tek seferlik açılabilecek mesajlar üzerinde çalışıyor. WhatsApp buna karşı tezat gelebilecek Tutulan Mesajlar özelliği üzerinde de çalışmaya devam ediyor. Tutulan Mesajlar, adından da belli olduğu gibi iletinin her iki tarafta da sabitlenmesini sağlayacak. Sohbet içi kaybolan mesajlar için geçerli olacak yenilik, sabitlenmesi halinde her iki taraftan da görülecek.

Twitter, siyasi reklam yasağını kaldırıyor.

Twitter, Instagram ve Facebook’un aksine, 2019 yılında aldığı bir kararla siyasi reklamları yasaklamıştı. Şirket, bu karara gerekçe olarak siyasi erişimin satın alınabilir değil, organik olması gerektiğini belirtmişti. Elon Musk tarafından satın alındıktan sonra reklam gelirlerinde düşüş yaşayan şirket, gelirlerini artırmak amacıyla bu yasağı kaldıracak.

Instagram, üç yeni özelliğin testine başladı.

Instagram’ın üzerinde çalıştığı üç yeni özellik ile kullanıcılar Hikâyeler kısmında çizimle yanıt verebilecek, profillerine müzik ekleyebilecek ve sadece Yakın Arkadaşlar listelerindeki kişiler için canlı yayın yapabilecek.

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de 2 Ocak - 8 Ocak 2023 tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili gelişmeleri derleyip aktardık.

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem” YouTube ve Spotify’da aylık olarak yayınlanıyor!

Paylaş