Dijital Gündem (2 Eylül-8 Eylül 2022)

Dijital Gündem (2 Eylül-8 Eylül 2022)
09 Eylül 2022

 

Her hafta dijital dünyadaki gelişmeleri derleyip aktardığımız “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de bu hafta (2 Eylül – 8 Eylül 2022) hem dünya hem de Türkiye gündemindeki dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili öne çıkan haberlere yer verdik.

Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem (2 Eylül – 8 Eylül 2022)

Eylül ayının ilk haftasında dijital mecralar, sosyal ağlar ve teknoloji odaklı birçok gelişme yaşandı. Tüm bunları “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de derleyip değerlendirdik.

Bu haftanın öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı:

  • Instagram, repost özelliğini test etmeye başladı!
  • Tweet düzenleme özelliğinin yeni detayları!
  • TikTok kullanıcı verileri çalındı mı? Açıklama gecikmedi!
  • Twitter, WhatsApp’ta paylaş butonunu test ediyor!

Instagram, repost özelliğini test etmeye başladı!

Instagram’ın ana şirketi olan Meta’nın sözcüsü Matt Navarra, kullanıcıların birçoğunun beklediği repost özelliğinin test edilmeye başlandığı açıklamasını gündeme düşürdü. Navarra, Instagram hikayelerde karşımıza çıkan yeniden paylaşma özelliğinin akışta da test edildiğini ve bu özelliğin yakın zamanda kısıtlı sayıda kullanıcıya açılacağını belirtti.

Tweet düzenleme özelliğinin yeni detayları!

Twitter kullanıcılarının sıkça talep ettiği tweet düzenleme özelliğinin geliştirildiği yakın zamanda şirket tarafından duyurulmuştu. İlk açıklamada, özelliğin öncelikle Twitter Blue aboneleri için hizmete açılacağını ve tweetlerinizin ilk 30 dakika içerisinde 5 kez düzenlenebileceğini ifade eden şirket, yeni açıklamalarla gündemde kalmaya devam ediyor. Yeni açıklamaya göre, özellik öncelikle Yeni Zelanda’da, sonrasında ise Kanada, Avustralya ve ABD’deki Twitter Blue aboneleri ile paylaşılacak.

TikTok kullanıcı verileri çalındı mı? Açıklama gecikmedi!

Yayınlanan bir habere göre, TikTok kullanıcılarının verilerine ilişkin ekran görüntüleri internete sızdırıldı. İddiaya göre ekran görüntülerinde Türkiye, ABD, Çin, Almanya ve İngiltere gibi birçok ülkeden 2 milyar kullanıcının profil fotoğrafı ve iletişim bilgileri yer alıyor. Bir süredir veri ihlali iddialarıyla karşı karşıya olan TikTok’tan ise açıklama gecikmedi. Gelen açıklamada, güvenlik ekibinin araştırmaları sonucu iddiaların yanıltıcı olduğu ve kapsamlı bir soruşturmanın başlatıldığı söylendi.

Twitter, WhatsApp’ta paylaş butonu test ediyor!

Günümüzün en popüler sosyal medya platformlarından biri olan Twitter, tweet paylaşma özelliğini daha kolay hale getirebilmek için yeni bir “WhatsApp’ta paylaş” butonu geliştirmeye başladığını duyurdu. Özellik, test aşamasına ilk olarak 400 milyondan fazla kullanıcıya sahip olan Hindistan’da başladı.

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de 2 Eylül – 8 Eylül 2022 tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili gelişmeleri derleyip aktardık.

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem” YouTube ve Spotify’da aylık olarak yayınlanıyor!

Paylaş