DİJİTAL GÜNDEM (2 ARALIK - 8 ARALIK 2022)

DİJİTAL GÜNDEM (2 ARALIK - 8 ARALIK 2022)
09 Aralık 2022

 

Her hafta dijital dünyadaki gelişmeleri derleyip aktardığımız “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de bu hafta (2 Aralık - 8 Aralık 2022) hem dünya hem de Türkiye gündemindeki dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili öne çıkan haberlere yer verdik.

Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem (2 Aralık - 8 Aralık 2022)

Aralık ayının ikinci haftasında dijital mecralar, sosyal ağlar ve teknoloji odaklı birçok gelişme yaşandı. Tüm bunları “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de derleyip değerlendirdik.

Bu haftanın öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı:

  • IOS’ta Twitter Blue fiyatına zam…
  • Instagram’dan yeni özellik: Hesap Durumu!
  • Meta’nın 3D Avatar’ları şimdi WhatsApp’ta!
  • Twitter’ın sahte hesapları askıya alma işlemi yavaşlıyor mu?

IOS’ta Twitter Blue fiyatına zam…

Elon Musk’ın Twitter’ı resmen satın almasının ardından şirket ile ilgili haberlerin ardı arkası kesilmiyor. Apple’ın uygulama içi satın alımlarından %30’luk kesinti gerçekleştirmesiyle, Twitter cephesinden adeta karşı atak geldi! Şirket, bu kesintinin yarattığı zararı karşılayabilmek adına, Apple ürün sahiplerinden Twitter Blue aboneliği için aylık 11 dolar almayı planlıyor.

Instagram’dan yeni özellik: Hesap Durumu!

Aktif kullanıcı sayısı sebebiyle sosyal medyanın en dinamik platformlarından biri olan Instagram, ‘’Hesap Durumu’’ özelliğini tüm kullanıcılar için aktifleştirdiğini açıkladı. Yeni güncelleme sayesinde, topluluk kuralları ihlali gerekçesiyle hesabı kapatılmak üzere veya banlanma riskiyle karşı karşıya olan kullanıcılar önceden bilgilendirilecek.

Meta’nın 3D Avatar’ları şimdi WhatsApp’ta!

Meta, paylaştığı bir blog gönderisiyle, duygu ve eylemlerinizi yansıtabileceğiniz 36 farklı çıkartma içeren 3D Avatar’ının artık WhatsApp’ta da kullanılabileceğini açıkladı. Bir süredir deneme testleri devam eden güncelleme, kademeli olarak kullanıcılarla buluşturulacak. Şirket aynı zamanda, avatarları zenginleştirecek birçok özelliği zamanla sunmaya devam edeceğini de belirtti.

Twitter’ın sahte hesapları askıya alma işlemi yavaşlıyor mu?

Elon Musk, kısa bir süre önce kullanıcıların platformu rahat kullanabilmeleri adına doğrulanmayan tüm sahte hesapları askıya alacağını açıklamış; kısa süre içerisinde de bu söylemini işleme almıştı. Geçtiğimiz günlerde bir Twitter kullanıcısından gelen yorum üzerine Musk, ‘’Ekip sahte hesapları askıya alma konusunda biraz yoğundu, artık soğutma moduna geçebilir.’’ açıklamasında bulunarak şirketin bu konuda yavaşlayabileceğini belirtti.

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de 2 Aralık – 8 Aralık 2022 tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili gelişmeleri derleyip aktardık.

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem” YouTube ve Spotify’da aylık olarak yayınlanıyor!

Paylaş