Dijital Gündem (19 Ağustos - 25 Ağustos 2022)

Dijital Gündem (19 Ağustos - 25 Ağustos 2022)
26 Ağustos 2022

 

Her hafta dijital dünyadaki gelişmeleri derleyip aktardığımız “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de bu hafta (19 Ağustos – 25 Ağustos 2022) hem dünya hem de Türkiye gündemindeki dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili öne çıkan haberlere yer verdik.

Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem (19 Ağustos – 25 Ağustos 2022)

Ağustos ayının üçüncü haftasında dijital mecralar, sosyal ağlar ve teknoloji odaklı birçok gelişme yaşandı. Tüm bunları “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de derleyip değerlendirdik.

Bu haftanın öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı:

  • TikTok’tan yeni özellik: Akış için ‘’Yakında’’ sekmesi oluşturulacak
  • Youtube, keşfet bölümüne podcast logosu ekledi
  • Twitter’dan yeni rozet
  • TikTok ‘’Seçim Merkezi’’ kurdu
  • Youtube Shorts, indirilen içeriklere filigran ekliyor

TikTok’tan yeni özellik: Akış için ‘’Yakında’’ sekmesi oluşturulacak.

TikTok, Facebook ve Instagram’dan sonra Snapchat’e de meydan okuyor. Uygulama için ‘’Yakında’’ özelliğini geliştiren TikTok, bu özellik sayesinde kullanıcıların çevrelerindeki olayları izleyebileceğini duyurdu. Şimdiye dek kullanıcılara ‘’Takip Ediliyor’’ ve ‘’Sizin İçin’’ başlıklarıyla iki akış sunuluyordu. Artık yakınınızdaki olaylara hakim olabileceğiniz güncellemenin kullanıcılarla buluşturulması hakkında analistlerin yorumu, TikTok’un Snapchat’e rakip olabileceği yönünde…

Youtube, keşfet bölümüne podcast logosu ekledi!

Spotify ve Apple Music gibi audio streaming’in önde gelen platformları ile arasındaki rekabeti artırmak isteyen Youtube, uygulama içinde direkt olarak podcast içeriklerine erişilebilen sekmeyi ABD kullanıcılarına sundu. Kullanıcılar, canlı yayınlardan trend videolara kadar yayınlanan tüm içeriklere, bu sekme üzerinden kolayca erişebilecek.

Twitter’dan yeni rozet!

Uygulama araştırmacısı Jane Manchun Wong, kullanıcıların profilinde yer alacak yeni bir rozet üzerinde çalıştığını aktardı. Wong’un paylaştığı tweete göre, kullanıcılar profillerine onaylı cep telefonu numarası rozeti ekleyebilecek. Elon Musk’ın 44 milyar dolara tamamını satın almak için teklifte bulunduğu ancak şirketin sahte hesap ve bot sayısını doğru bildirmediği gerekçesiyle anlaşmadan vazgeçmeye çalışmasıyla sarsılan Twitter, bot sayısını azaltmayı ve hangi hesapların bot olduğunu fark edilebilir kılmayı hedefliyor.

TikTok ‘’Seçim Merkezi’’ kurdu.

TikTok, son birkaç yılda geniş kitlelere ulaşması sebebiyle kullanıcılara doğru bilgi verme konusunda bazı sorumluluklar alıyor ve öğrencilere, engellilere, seçmenlere yardım etmek için çeşitli derneklerle ortaklık kuruyordu. TikTok, ABD’de yaklaşan ara seçimlerle birlikte, kullanıcılarına eyalet bazında seçim bilgileri, oy kullanmak için nasıl kayıt olunacağı, posta yoluyla nasıl oy kullanılacağı ve oy verme yerlerinin nasıl bulunacağı gibi bilgileri sağlamak amacıyla, Ulusal Devlet Sekreterleri Birliği’yle birlikte çalışmalara başladı.

Youtube Shorts, indirilen içeriklere filigran ekliyor.

Şimdiye dek TikTok videolarında gördüğümüz filigran ekleme yaklaşımı, Youtube’da da kendini gösterdi. Bu özellikle birlikte, kullanıcılar artık Shorts videolarını, Youtube filigranı olmadan başka bir platforma yükleyemeyecek. Yeni özellik sonrasında Youtube’un, TikTok’un izinden gittiğini düşünen kullanıcılar pek de haksız sayılmaz…

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de 19 Ağustos – 25 Ağustos 2022 tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili gelişmeleri derleyip aktardık.

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem” YouTube ve Spotify’da aylık olarak yayınlanıyor!

 

Paylaş