DİJİTAL GÜNDEM (17 NİSAN - 23 NİSAN 2023)

DİJİTAL GÜNDEM (17 NİSAN - 23 NİSAN 2023)
24 Nisan 2023

 

Her hafta dijital dünyadaki gelişmeleri derleyip aktardığımız “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de bu hafta (17 Nisan - 23 Nisan 2023) hem dünya hem de Türkiye gündemindeki dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili öne çıkan haberlere yer verdik.

Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem (17 Nisan - 23 Nisan 2023)

Nisan ayının üçüncü haftasında dijital mecralar, sosyal ağlar ve teknoloji odaklı birçok gelişme yaşandı. Tüm bunları “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de derleyip değerlendirdik.

Bu haftanın öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı:

  • Twitter, mavi tikleri kaldırdı!
  • Instagram profillerine artık birden fazla bağlantı eklenebilecek
  • Instagram'dan takipçi listesini gizleme özelliği
  • Instagram’da Reels düzenlemek artık daha kolay!
  • Twitter’ın eski CEO’sundan yeni alternatif: Bluesky açıldı!

Twitter, mavi tikleri kaldırdı!

Elon Musk, Twitter mavi tik konusunda ısrarcı olmaya devam ediyor. Blue aboneliğini almayan kullanıcıların doğrulama işaretlerini kaldıracağını söyleyen Twitter, bunu gerçekleştirmeye başladı. Bill Gates’ten Justin Bieber’a kadar birçok ünlü isim Twitter’daki doğrulama rozetini kaybetti. Artık yalnızca 150 TL’ye Blue aboneliğini satın alan kullanıcılara mavi tik verilecek.

Instagram profillerine artık birden fazla bağlantı eklenebilecek.

Instagram’ın son güncellemesiyle artık profillere birden fazla bağlantı eklenebilecek. Instagram yayın kanalı aracılığıyla “Artık bio’nuza 5 adede kadar bağlantı ekleyebilirsiniz” diyen Zuckerberg, bunun en çok talep edilen özelliklerden biri olduğunu ekledi. Bu yeni özellikle, profile eklenen bir bağlantı sayesinde beş bağlantıya kadar ekleme yapılabilecek.

Instagram'dan takipçi listesini gizleme özelliği!

Instagram, kullanıcıların takipçilerini gizleyebileceği bir seçeneği yakın zamanda sunmayı planlıyor. Sosyal medya uzmanı Ahmed Ghanem'in paylaştığı bilgilere göre, Instagram'ın üzerinde çalıştığı yeni özellik, takipçi listesini diğer kullanıcılardan gizlemek isteyenler için tasarlandı. Instagram, bu özelliği isteğe bağlı hale getirecek. Kullanıcılar, özelliği kolaylıkla açıp kapatabilecek.

Instagram’da Reels düzenlemek artık daha kolay!

Instagram’ın TikTok’tan yola çıkarak bünyesine eklemiş olduğu Reels kısmı, uygulamanın en çok ilgi gören opsiyonlarından biri olarak yer alıyor. Şirket ise Reels paylaşımının daha kolay olması için yeni adımlar atıyor.

Bu yeniliklerden ilki trendler ile ilgili. Güncelleme sonucunda, kullanıcılar artık ekranın alt kısmındaki müzik simgesine dokunarak trendleri takip edecek. Böylece bu akımlara katılma imkânına sahip olacak. Bu kısımda trend şarkıların ve seslerin listesi yer alacak. Söz konusu yenilik, yine TikTok’ta bulunan biz özellikti.

Bunların dışında bir şarkının kaç kez kullanıldığını da görmeniz mümkün olacak. Ek olarak içerik üreticileri, paylaştıkları videoların nasıl bir performansa sahip olduğu hakkında detaylı bilgi elde edebilecek. Bunun için de Reels içgörüler sayfasında güncelleme yapılacak.

Ayrıca, paylaşılan Reels’lerin etkileşim süreleriyle ilgili de bazı değişiklikler geliyor. Üreticiler, toplam izlenme ve ortalama izlenme sürelerini de görebilecek.

Twitter’ın eski CEO’sundan yeni alternatif: Bluesky açıldı!

Twitter’ın eski CEO’su Jack Dorsey’in yeni platformu bugün açıldı. Bluesky isimli yeni platform, Twitter’a alternatif olarak kullanıcılara yeni bir deneyim sunacak. Bluesky şu an resmi web sitesi ve uygulama marketlerinde indirilebilir durumda olsa da herkesin giriş yapabileceği bir formda değil. Uygulamaya kayıt olmak ve giriş yapmak için e-posta adresinizi girmenizin ardından sıraya alınıyorsunuz. Bluesky’ın davet gönderdiği kişilerden olmanız hâlinde uygulamaya giriş yapabiliyorsunuz.

Twitter’a oldukça benzeyen bir tasarıma sahip Bluesky, aslında amaç olarak da oldukça benziyor. Yazı, fotoğraf ve video paylaşımı yapabildiğiniz uygulama, Twitter’daki karakter sınırına benzer bir sınırlamaya sahip. Platformda paylaştığınız metinler 256 karakterin üzerine çıkamıyor.

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de 17 Nisan - 23 Nisan 2023 tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili gelişmeleri derleyip aktardık.

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”, YouTube ve Spotify’da aylık olarak yer alıyor!

Paylaş