DİJİTAL GÜNDEM (16 Ocak - 22 Ocak 2023)

DİJİTAL GÜNDEM (16 Ocak - 22 Ocak 2023)
23 Ocak 2023

 

Her hafta dijital dünyadaki gelişmeleri derleyip aktardığımız “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de bu hafta (16 Ocak - 22 Ocak 2023) hem dünya hem de Türkiye gündemindeki dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili öne çıkan haberlere yer verdik.

Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem (16 Ocak - 22 Ocak 2023)

Ocak ayının üçüncü haftasında dijital mecralar, sosyal ağlar ve teknoloji odaklı birçok gelişme yaşandı. Tüm bunları “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de derleyip değerlendirdik.

Bu haftanın öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı:

  • Instagram CEO’su açıkladı: Fotoğraflar da eskisi gibi ön plana çıkacak.
  • Twitter Blue artık Android’de!
  • Twitter’dan üçüncü taraf istemci uygulamalara engel!
  • Twitter’dan tepki çeken özellik için geri adım.
  • Twitter’da bir ilk: Görüntülü sohbet özelliği geliyor!
  • Twitter’a bir güncelleme daha! Instagram’a benzeyecek.
  • WhatsApp’a sesli durum paylaşma özelliği geldi!

Instagram CEO’su açıkladı: Fotoğraflar da eskisi gibi ön plana çıkacak.

Instagram, özellikle geçen yıl TikTok’a rakip olarak videoları çok fazla öne çıkardı. Bu konuda oldukça tepki alan Instagram geri adım atmıştı. Şimdi de Instagram CEO’su Adam Mosseri, yaptığı açıklamada geçen yıl için videoları öne çıkarma konusunda abarttıklarını kabul etti. Ünlü CEO, Instagram’ın fotoğraf paylaşma odaklı kurulduğunu anlatarak ilerleyen dönemde fotoğraf ve video gönderileri için bir denge olacağını belirtti.

Twitter Blue artık Android’de!

Mavi onay rozetli Twitter Blue aboneliği iOS ve web’den sonra Android’e de geldi. Twitter Blue aboneliği için Android cihazlarda, tıpkı iOS’ta olduğu gibi, Google Play üzerinden ödeme yapmak gerekiyor. Fiyat ise iOS ile aynı: 11 dolar. Şirketin internet sitesinden ise 8 dolara satın alınabiliyor.

Twitter’dan üçüncü taraf istemci uygulamalara engel!

Twitter, Tweetbot ve Twitterrific gibi üçüncü taraf istemcileri engelliyor. Geçtiğimiz günlerde popüler uygulamaların çoğu, Twitter’dan resmi bir iletişim olmadan çalışmadı. Pazar günü The Information, Twitter’ın dahili Slack kanallarından şirketin kesintinin farkında olduğunu ve muhtemelen nedeninin de olduğunu öne süren mesajlar paylaştı.

Twitter’dan tepki çeken özelliği için geri adım.

Twitter, yeni anasayfa tasarımı konusunda geri adım attı. Önerilen tweet’leri ve takip edilen hesapların içeriklerini aynı anasayfada gösteren şirket, geçtiğimiz haftalarda bu iki akışı farklı sekmelerde sunmaya başladı. Sadece takip ettiği kişilerin yazdıklarını görmek isteyen kullanıcılar, Takip Edilenler (Following) sekmesine tıklayarak içeriklere ulaşabiliyor. Twitter algoritmasının önerdiği içerikleri görmek isteyen kullanıcılar ise Senin İçin (For You) sekmesindeki içerikleri görebiliyor.

Twitter’da bir ilk: Görüntülü sohbet özelliği geliyor!

Sosyal medya analisti Alessandro Paluzzi, yaptığı paylaşımla Twitter’ın Görüntülü Sohbet özelliği üzerinde çalıştığını açıkladı. Alessandro Paluzzi’nin paylaşımına göre Twitter DM kutusunda, sağ üst köşede görüntülü konuşmak için bir sembol yer alacak. Bu sembol üzerine tıklayarak Twitter DM üzerinden görüntülü konuşma gerçekleştirilecek. Paylaşıma göre gerekli görülen durumlarda mikrofon ve kamera gibi unsurlar görüşme sırasında kapatılabilecek.

Twitter’a bir güncelleme daha! Instagram’a benzeyecek.

Instagram’daki kaydetme butonuna benzer olarak Twitter, artık daha sonra okuyabilmek için tweet’leri kaydetmemize izin verecek. Açıklamaya göre kaydettiğimiz içerikler, beğenilerin aksine gizli olacak. Elon Musk açıklamasında, kullanıcıların Twitter deneyimlerini geliştirmek adına bu tarz güncellemeler yaptıklarını belirtti.

WhatsApp’a sesli durum paylaşma özelliği geldi!

WhatsApp, uzun süredir sesli durum paylaşma özelliği üzerinde çalışıyordu. WABetainfo’nun blog yazısında paylaştığı habere göre bu yenilik, adından da anlaşıldığı gibi ses kaydı yaparak WhatsApp durum üzerinden paylaşım yapmayı sağlıyor. Bu sesler, en fazla 30 saniyeye kadar paylaşılıyor. 30 saniye sınırının ilerleyen zamanlarda daha üst sınıra çekilmesi ise muhtemel.

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de 16 Ocak - 22 Ocak 2023 tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili gelişmeleri derleyip aktardık.

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem” YouTube ve Spotify’da aylık olarak yayınlanıyor!

Paylaş