Dijital Gündem (16 Eylül - 22 Eylül 2022)

Dijital Gündem (16 Eylül - 22 Eylül 2022)
23 Eylül 2022

 

Her hafta dijital dünyadaki gelişmeleri derleyip aktardığımız “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de bu hafta (16 Eylül – 22 Eylül 2022) hem dünya hem de Türkiye gündemindeki dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili öne çıkan haberlere yer verdik.

 Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem (16 Eylül – 22 Eylül 2022) 

Eylül ayının üçüncü haftasında dijital mecralar, sosyal ağlar ve teknoloji odaklı birçok gelişme yaşandı. Tüm bunları “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de derleyip değerlendirdik.

Bu haftanın öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı:

  • Facebook’tan Reels paylaşımları için yeni özellik!
  • Instagram, Aile Merkezi özelliğini Türkiye’de kullanıma sundu.
  • WhatsApp’ta görünmez olmak mümkün! Yeni özellik yolda.
  • Youtube Shorts içerik üreticileri, reklam gelirinden pay alacak.

Facebook’tan Reels paylaşımları için yeni özellik!

Meta, son dönemde kısa videolara oldukça önem verirken, yeni bir adım daha attı. Meta, geliştiricilerin uygulamalarına entegre etmeleri için, yeni özelliği Facebook Reels API’sini tanıttı. Bu yeni özellik sayesinde kullanıcılar, ‘’Share to Reels’’ adımını izleyerek üçüncü taraf uygulamalar aracılığıyla Facebook sayfalarından doğrudan paylaşım yapabilecek.

Instagram, Aile Merkezi özelliğini Türkiye’de kullanıma sundu.

Yakın zamanda ABD’de kullanıma sunulan Aile Merkezi özelliği, artık Türkiye’de de kullanıma açıldı. Bu özellik sayesinde ebeveynler, yeni denetim mekanizmaları kurma ve çocuklarının sosyal medyadaki adımlarını denetleme imkanına sahibi olacak. Özelliğin kullanılabilmesi için ebeveynlerin, çocuklarına onay daveti göndermesi yeterli olacak.

WhatsApp’ta görünmez olmak mümkün! Yeni özellik yolda.

Günümüzün en popüler mesajlaşma platformu olan WhatsApp’ın, son görülme bilgisini kapatma özelliğini getirmesinin hemen ardından kullanıcılar, çevrim içi olduklarını gizleyecek yeni bir özellik bekliyordu. Şirket, uzun zamandır kullanıcıların merak konusu olan çevrim içi gizleme özelliğine kulak vermiş gibi görünüyor. WaBeatInfo, Android için WhatsApp beta sürümleri 2.22.20.07 ve 2.22.20.09’un, çevrim içi gizleme imkanını sağlayacağını bildirdi.

Youtube Shorts içerik üreticileri, reklam gelirinden pay alacak.

Yaklaşık 2 yıl önce TikTok’a rakip olabilecek olan kısa video paylaşım özelliği Shorts’ta reklam gelirlerini içerik üreticileriyle paylaşacağını duyuran Youtube, tıpkı TikTok’ta olduğu gibi gelir havuzundan ödeme yapacak. İçerik üreticilerinin gelirden paylarına düşecek olan oran ise yüzde 45 olacak.

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de 16 Eylül – 22 Eylül 2022 tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili gelişmeleri derleyip aktardık.

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem” YouTube ve Spotify’da aylık olarak yayınlanıyor!

 

Paylaş