Dijital Gündem (15 Temmuz - 21 Temmuz 2022)

Dijital Gündem (15 Temmuz - 21 Temmuz 2022)
22 Temmuz 2022

 

Her hafta dijital dünyadaki gelişmeleri derleyip aktardığımız “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de bu hafta (15 Temmuz – 21 Temmuz 2022) hem dünya hem de Türkiye gündemindeki dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili öne çıkan haberlere yer verdik.

Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem (15 Temmuz – 21 Temmuz 2022)

Temmuz ayının üçüncü haftasında dijital mecralar, sosyal ağlar ve teknoloji odaklı birçok gelişme yaşandı. Tüm bunları “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de derleyip değerlendirdik.

Bu haftanın öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı:

  • Instagram, DM’den kredi kartı ile alışveriş dönemini başlatıyor
  • Snapchat Web uygulaması artık telefonsuz girişe izin veriyor
  • Instagram, yeni haritası ile kullanıcılarının popüler mekanları keşfetmelerini istiyor
  • YouTube videolarından alışveriş yapmak artık mümkün

Instagram, DM’den kredi kartı ile alışveriş dönemini başlatıyor

Meta çatısı altında bulunan şirketler, sosyal medya platformları üzerinden alışveriş yapılması konusunda uzun zamandır çalışmalar yürütüyor. Bu çalışmalara Instagram tarafından bir yenisi eklendi. Gelen son haberlere göre Instagram, DM üzerinden alışveriş yapanların, platform içinde sipariş vermesine ve sipariş durumlarını takip etmesine izin verecek. DM üzerinden müşteriyle irtibata geçen birçok işletme, müşteriyi satın alma işlemi için üçüncü sitelere yönlendiriyordu. Yeni gelecek olan güncellemeyle birlikte, Instagram’da kredi kartı ile direkt olarak sipariş oluşturmaya olanak sağlanacak. İade, değişim ve kargo takibi gibi hizmetler de yine aynı platformdan yürütülecek. Bu özellikten sadece işletme hesabı oluşturmuş ve platform tarafından onaylanan satıcılar faydalanabilecek.

Snapchat Web uygulaması artık telefonsuz girişe izin veriyor

Snapchat’in uzun zamandır merakla beklenilen Snapchat Web sürümü, Team Snap tarafından duyuruldu. 300 milyonu aşkın Snapchat kullanıcısı, artık akıllı telefon kullanmaya gerek kalmadan, uygulamaya web üzerinden de erişebilecek. Gelen bilgilere göre web sürümünde sohbet tepkileri ve sohbet yanıtlama gibi özellikler bulunuyor. Sürüm, ilk aşamada sadece ABD, Birleşik Krallık, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda’da bulunan Snapchat+ abonelerinin kullanımına sunulmuş durumda. Diğer ülkelerden kullanıcıların da yakın gelecekte platforma katılabilmesi bekleniyor.

Instagram, yeni haritası ile kullanıcılarının popüler mekanları keşfetmelerini istiyor

Meta CEO’su Mark Zuckerberg, Instagram’a dinamik bir haritanın eklendiğini duyurdu. Bugüne kadar sadece paylaşılan içeriklerin konumlarını görmek için kullanılan harita, artık popüler mekânları keşfetmek için kullanılacak. Yeni güncellemeyle kullanıcılar, paylaşımlarda ve hikayelerde yer alan konumlara dokunarak civardaki diğer popüler mekanları görebilecek. Tüm bunlara ek olarak, uygulamanın arama sekmesinde konumlar, isimleri ve hashtag’leri ile aranabilecek; keşfedilen konumlar kaydedilebilecek ve özel mesaj ile diğer kullanıcılara gönderilebilecek.

YouTube videolarından alışveriş yapmak artık mümkün

Sosyal medya platformları, son birkaç yıl içinde e-ticaret hizmetleri için yeni bir fırsat kapısı haline geldi. İçerik üreticileri, sosyal medya hesapları üzerinden link vererek takipçilerini alışveriş sitelerine yönlendirmeye ve buradan bir gelir oluşturmaya başladı. Bu trende ayak uyduran YouTube ise yeni iş birliği sayesinde kullanıcıların videolardan alışveriş yapmalarının mümkün olacağını açıkladı. YouTube, paylaştığı yeni blog yazısı aracılığıyla, platformun Shopify ile bir entegrasyon başlattığını duyurdu. Bu entegrasyon sayesinde ürünler doğrudan YouTube üzerinden satılabilecek.

Şimdilik sadece ABD’deki kullanıcılar tarafından test edilebilecek yeni YouTube alışveriş deneyimi, doğrudan ödeme özelliği de sunacak. Bu sayede kullanıcılar videodaki bağlantıya tıklayarak ürünü görebilecek ve satın alabilecek. Bu deneyimin Türkiye’ye ne zaman geleceği belirsiz olsa da, entegrasyonun yakın zamanda genişlemesi bekleniyor.

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de 15 Temmuz – 21 Temmuz 2022 tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili gelişmeleri derleyip aktardık.

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem” YouTube ve Spotify’da aylık olarak yayınlanıyor!

Paylaş