Dijital Gündem (15 Nisan - 21 Nisan 2022)

Dijital Gündem (15 Nisan - 21 Nisan 2022)
22 Nisan 2022

 

Her hafta dijital dünyadaki gelişmeleri derleyip aktardığımız “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de bu hafta (15 Nisan – 21 Nisan 2022) hem dünya hem de Türkiye gündemindeki dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili öne çıkan haberlere yer verdik.

“Ahtapot Sosyal Medya İle Dijital Gündem”de bu hafta (15 Nisan – 21 Nisan 2022) yine gündemdeki teknoloji ve dijital odaklı birçok önemli habere yer verdik.

Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem (15 Nisan – 21 Nisan 2022)

Nisan ayının üçüncü haftasının sonuna geldiğimiz bu günlerde dijital mecralar, sosyal ağlar ve teknoloji odaklı birçok gelişme yaşandı. Tüm bunlara “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de derleyip değerlendirdik.

Buna göre bu haftanın (15 Nisan – 21 Nisan 2022) öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı:

 • Getirİş Duyuruldu!
 • YouTube’a Remix Özelliği Geliyor!
 • NimoTv Kapanıyor!
 • Tweet Düzenleme Özelliği Ek Seçeneklerle Geliyor!
 • Telegram’a Yeni Özellikler Geldi!
 • WhatsApp’a Anket Özelliği Geldi!
 • LinkedIn Şirket Sayfası’na Haber Bülteni Özelliği Geldi!
 • Ticarette Yeni Dönem: Bazı İfadelerin Kullanımı Kısıtlandı!

Getirİş Duyuruldu!

En çok tercih edilen market alışverişi uygulaması Getir, iş ve çalışan arayanları aynı platformda buluşturmayı amaçlayan Getirİş’i hayata geçirdi. “Yakındaki iş, Getirİş” sloganıyla duyurulan Getirİş, iş veya çalışan bulma konusunda zaman kazandırmayı amaçlayan bir platform olması açısından dikkat çekiyor. Getirİş’i diğer kariyer platformlarından ayıran başlıca özellik, iş ilanlarının veya iş arayanların canlı harita üzerinden listeleniyor olması. Güvenli iletişimin ön planda olduğu bu platformda, iş arayanlar ve işverenler e-posta veya telefon numaralarını paylaşmadan uygulama üzerinden iletişim kurabiliyorlar.

YouTube’a Remix Özelliği Geliyor!

YouTube, TikTok’a bir alanda daha rakip oluyor. TikTok’un en önemli özelliği olarak görülen videolar için remix özelliği, YouTube Shorts’a da geliyor. Bu özellik ile birlikte kullanıcılar YouTube videolarından çeşitli kesitler alarak 5 saniyeye kadar olan klipler oluşturabilecekler.

NimoTV Kapanıyor!

Türkiye’de son aylarda popülerliğini iyiden iyiye artıran Çin merkezli yayın platformu NimoTV ile ilgili şaşırtıcı ve önemli bir gelişme yaşandı. Son zamanlarda Twitch yayıncılarının kanallarını bu platforma kaydırmasının ardından tercih edilen ve popüler bir platform haline gelen NimoTV, Çin’deki merkezinden yapılan açıklamaya göre yakında kapanıyor. Yayıncılara büyük bir şok yaşatan bu kararın tüm dünyada uygulanacağı duyuruldu. Bu karara neyin sebep olduğu henüz bilinmese de Türkiye temsilcileriyle yapılan anlaşmaların bir ay sonra süresinin dolmasıyla, platformun ülkemizdeki faaliyetlerinin de o an itibariyle durdurması bekleniyor.

Tweet Düzenleme Özelliği Ek Seçeneklerle Geliyor!

Twitter kullanıcılarının uzun süredir beklediği tweet düzenleme özelliği, ek seçeneklerle birlikte kullanıma açılıyor. Düzenleme her ne kadar heyecanla karşılansa da bazı kesimler tarafından tepkiyle karşılandı. Tepki veren Twitter kullanıcılarına göre tweetlerin düzenlenebilir olması, mecranın ruhuyla çelişiyor. Ancak Twitter, bu konu hakkında bir gelişme daha duyurdu. Söylenenlere göre, atılan tweet’ler düzeltilse bile önceki versiyonları da kullanıcılar tarafından görülebilecek.

Telegram’a Yeni Özellikler Geldi!

Telegram, yeni güncellemesiyle birlikte WhatsApp’la olan yarışını kızıştırıyor. Geçtiğimiz aylarda WhatsApp kullanıcıları, uygulamanın kişisel veriler konusunda verdiği karar sonrasında Telegram’a geçiş yapmıştı. Bu fırsatı değerlendirmek isteyen Telegram’ın, yaptığı hamleyle pazardaki hakimiyetini artırması bekleniyor.

İşte Telegram’ın yeni özellikleri:

 1. Ödemeler 2.0
 2. Planlanmış sesli sohbetler
 3. Sesli sohbetler için mini profiller
 4. Yeni web Telegram
 5. Android’de doğrudan indirme
 6. Yeni görsellere yakınlaşma özelliği
 7. Gelişmiş video oynatıcı
 8. Android için yeni animasyonlar

WhatsApp’a Anket Özelliği Geldi!

WhatsApp’ın yeni anket özelliği, geçtiğimiz günlerde iOS 22.9.0.70 beta sürümünde görüldü. Oldukça kolay bir kullanıma sahip olan bu özellikte, anketi oluşturan kullanıcı, cevaplanmasını istediği soru ile cevapları oluşturuyor. Bu kısımları dolduran kullanıcı sonrasında ise anketi diğer kullanıcılara gönderebiliyor. Şu anda ankete en fazla 12 cevap eklenirken, bu sayının kesinliği henüz bilinmiyor. Özelliğin tüm kullanıcıların erişimine ne zaman açılacağı tarih de belirsizliğini sürdürmekte.

LinkedIn Şirket Sayfası’na Haber Bülteni Özelliği Geldi!

İş dünyası profesyonelleri tarafından en çok kullanılan platform olan LinkedIn, önemli bir özelliği kullanıma açtı. Şirket sayfalarına Haber Bülteni özelliği geldi. Bu özellikle birlikte sayfa veya içerik yöneticileri, Haber Bülteni oluşturarak diğer kullanıcıların bu bültene abone olmalarını sağlayabilecekler. Bu sayede paylaşılan bültenler, abonelere bildirim ve e-posta olarak iletilerek geniş kitlelere ulaşabilecek.

Ticarette Yeni Dönem: Bazı İfadelerin Kullanımı Kısıtlandı!

Ticaret Bakanlığı, yeni yayınladığı kılavuzla ticarette yanıltıcı ifadelerin kullanımını kısıtlıyor. Bu kılavuze göre, “bedava”, “her şey”, “-e varan” gibi ifadeler rastgele veya serbestçe kullanılmayacak. Konuyla ilgili Bakanlık tarafından yayınlanan kılavuzda birçok detay mevcut.

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de 15 Nisan – 21 Nisan 2022 tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili gelişmeleri derleyip aktardık. Sonraki hafta yine dijital dünyaya dair gelişmeleri hazırlayıp aktarıyor olacağız. Bu arada, Ahtapot Sosyal Medya İle Dijital Gündem aynı zamanda YouTube ve Spotify başta olmak üzere tüm video ve müzik platformlarında eş zamanlı olarak yayınlanıyor!

Paylaş