DİJİTAL GÜNDEM (13 MART - 19 MART 2023)

DİJİTAL GÜNDEM (13 MART - 19 MART 2023)
20 Mart 2023

 

Her hafta dijital dünyadaki gelişmeleri derleyip aktardığımız “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de bu hafta (13 Mart - 19 Mart 2023) hem dünya hem de Türkiye gündemindeki dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili öne çıkan haberlere yer verdik.

Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem (13 Mart - 19 Mart 2023)

Mart ayının üçüncü haftasında dijital mecralar, sosyal ağlar ve teknoloji odaklı birçok gelişme yaşandı. Tüm bunları “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de derleyip değerlendirdik.

Bu haftanın öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı:

  • İngiltere, hükümete ait cihazlarda TikTok’u yasaklıyor.
  • ChatGPT entegre sosyal medya uygulaması: Koo
  • Meta, Facebook ve Instagram’da NFT desteğini azaltacak.
  • YouTube’dan spor müsabakalarını takip edenleri sevindirecek özellik!
  • TikTok’a STEM içeriklerine özel akış geliyor!
  • YouTube Music, internetsiz kalanlar için yeni bir çözüm getiriyor!
  • Snapchat’e ebeveyn içerik denetimi özelliği geldi.
  • TikTok’a “yenile” butonu geliyor!

İngiltere, hükümete ait cihazlarda TikTok’u yasaklıyor.

Bloomberg’de yayınlanan habere göre İngiltere, hükümete ait cihazlarda TikTok’u yasakladı. TikTok’un hükümet çalışanları hakkında hassas bilgiler toplayıp Çin hükümetine veya istihbarat servislerine iletebileceği korkusuyla ABD ve Kanada’da da benzer yasaklar oldu. TikTok’un Avrupalı ​​milletvekillerini kullanıcı verilerinin güvende olacağına ikna etmek için yaptığı “Project Clover”a rağmen bu yasak geldi. Proje kapsamında yöneticiler, geçen pazartesi günü İngiliz politika danışmanlarıyla bir araya geldi. Ancak bazı katılımcılar The Wall Street Journal’a şeffaflık çabalarını takdir etmelerine rağmen, TikTok’un Çin hükümetinin bir emrini reddedebileceğinden hâlâ şüphe duyduklarını söyledi.

ChatGPT entegre sosyal medya uygulaması: Koo

Hindistan’da geliştirilen ve kendisini bir Twitter alternatifi olarak öne çıkaran sosyal medya uygulaması Koo, daha etkili olmak adına ChatGPT kullanıyor. Şu anda, ChatGPT entegrasyonu, yalnızca hatırı sayılır bir takipçi sayısına veya doğrulanmış bir rozete sahip içerik oluşturucular tarafından kullanılabiliyor. Ancak çok yakında herhangi bir takipçi sayısı kısıtlaması olmaksızın herkesin kullanımına açılacak. Şirket, özellik için kullanıcılardan ücret alınması veya yakın gelecekte özelliğin premium seviyeye taşınıp taşınmayacağı hakkında herhangi bir şey söylemedi.

Meta, Facebook ve Instagram’da NFT desteğini azaltacak.

Dijital varlıklar pazarına girmesiyle bir yıldan kısa bir süre sonra Meta, Facebook ve Instagram’da NFT desteğini sonlandırmayı planlıyor. Instagram, geçen mayıs ayında NFT’leri test etmeye başlamış; ABD merkezli sanatçı ve koleksiyoncuların NFT’leri sosyal medya platformunda paylaşmasına izin vermişti. Ağustos ayında Meta CEO’su Mark Zuckerberg, Instagram’ın NFT desteğini 100’den fazla ülkeye genişleteceğini duyurmuştu.

Meta Ticaret ve Fintech Lideri Stephane Kasriel paylaştığı tweet’te, “Şirket genelinde, odak noktamızı artırmak için neye öncelik verdiğimizi yakından inceliyoruz. Üreticileri, insanları ve işletmeleri desteklemenin diğer yollarına odaklanmak için dijital koleksiyon ürünlerini (NFT’ler) şimdilik azaltıyoruz.” dedi.

Meta’nın NFT desteğini ne zaman sonlandırmayı planladığı henüz net değil.

YouTube’dan spor müsabakalarını takip edenleri sevindirecek özellik!

2017 yılında Google tarafından tanıtılan YouTube TV, gelişmiş özellikleri sayesinde ABD’de en popüler canlı yayın hizmeti haline geldi. Daha fazla kullanıcıya hizmet vermek isteyen şirket, YouTube TV platformunda çoklu izleme adını verdiği özelliği aktif etmek için hazırlıklarını tamamladı. Özellikle spor müsabakalarını takip eden kullanıcılar, çoklu izleme sayesinde aynı anda dört farklı kanalı izleyebilecek. YouTube, kullanıcıların bant genişliğine herhangi bir olumsuz etki yaratmaması için tüm işlemlerin kendi sunucuları üzerinde gerçekleştiğini açıkladı.

Çoklu görüntüleme özelliği, YouTube TV kullanıcılarına önümüzdeki aylarda aşamalı olarak sunulacak.

TikTok’a STEM içeriklerine özel akış geliyor!

TikTok, uygulamasına sadece bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik ile ilgili videoların yer alacağı yeni bir akışın ekleneceğini duyurdu. “STEM” adlı bu yeni akış, “Takip Ediliyor” ve “Sizin İçin” sekmelerinin yanında yer alacak.

TikTok, yeni hizmetin önümüzdeki haftalarda ABD’de kullanıma açılacağını söylüyor.

YouTube Music, internetsiz kalanlar için yeni bir çözüm getiriyor!

Spotify, YouTube Music, Apple Music ve Deezer gibi platformlar kendi aralarında yarışırken yeni özellikler sunmaya da devam ediyor. Bu yarışta öne çıkmak adına uygulamalar kendini sürekli güncelliyor. YouTube Music artık yeni sunduğu bir seçenek sayesinde Android cihazlarda en son çalınan şarkıları otomatik olarak indirebilecek. Bu sayede kullanıcılar daha önce dinledikleri şarkıları sonraki dönemlerde internete ulaşımları olmadığı zamanlarda bile dinleyebilecekler.

YouTube Music bu özelliği ilk olarak 2023 yılının şubat ayında duyurmuştu. Google her ne kadar bu özelliği ocak ayında kullanıma açtığını belirtmiş olsa da Android üzerinde son dinlenen şarkıları indirme özelliği ancak şimdi geniş olarak sunulmaya başladı. Platform üzerinde son dinlenen şarkıların indirilmesi ayarı ise henüz iOS cihazlarda bulunmuyor.

Snapchat’e ebeveyn içerik denetimi özelliği geldi.

Snapchat, yeni ebeveyn içerik denetimi özelliğini tanıttı. Ebeveynler artık çocuklarının Snapchat Stories veya Spotlight akışında “hassas veya müstehcen” içeriğin görünmesini engellemek için Snapchat’in “Family Center” adlı denetim aracı aracılığıyla yeni içerik filtreleme özelliklerine erişebilecekler.

Reşit olmayan bireylerin, uygulamayı kullanırken uygunsuz içeriğe maruz kalmasını önlemeyi amaçlayan yeni özellik, aile merkezi ayarlarından “hassas içeriği kısıtla” seçilerek etkinleştirilebiliyor.

TikTok’a “yenile” butonu geliyor!

TikTok, ‘’Sizin İçin’’ feed’ini sıfırlamanıza ve uygulamanın algoritmasını beğendiğiniz içeriklerle ilgili yeniden düzenlemenize olanak tanıyan yeni bir özellik sunuyor. Şirket, yayın önerilerinin artık ilgi alanlarına hitap etmediğini düşünen kullanıcılar için yeni bir seçenek olan “Yenile” butonunu kullanıma sunduğunu duyurdu.

Yenile özelliği etkinleştirildiğinde, uygulama sanki TikTok’a yeni kaydolmuşsunuz gibi içeriği Sizin İçin sayfasında gösterecek. Ardından, uygulamanın öneri sistemi yeni etkileşimlere dayalı olarak daha fazla içerik sunmaya başlayacak.

Test sürecinde olan özellik, önümüzdeki haftalarda tüm dünyada kullanıma açılacak.

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de 13 Mart - 19 Mart 2023 tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili gelişmeleri derleyip aktardık.

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem” YouTube ve Spotify’da aylık olarak yayınlanıyor!

Paylaş