Dijital Gündem (12 Ağustos - 18 Ağustos 2022)

Dijital Gündem (12 Ağustos - 18 Ağustos 2022)
19 Ağustos 2022

 

Her hafta dijital dünyadaki gelişmeleri derleyip aktardığımız “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de bu hafta (12 Ağustos – 18 Ağustos 2022) hem dünya hem de Türkiye gündemindeki dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili öne çıkan haberlere yer verdik.

Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem (12 Ağustos – 18 Ağustos 2022)

Ağustos ayının ikinci haftasında dijital mecralar, sosyal ağlar ve teknoloji odaklı birçok gelişme yaşandı. Tüm bunları “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de derleyip değerlendirdik.

Bu haftanın öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı:

  • TikTok’tan yapay zeka destekli yeni filtre
  • Youtube’da 23 milyon dolarlık telif dolandırıcılığı
  • Snapchat+ kendini kanıtladı, yeni özellikler yolda
  • Meta, içerik üreticileri için Instagram ve Facebook’ta yeni özellikler yayınladı

TikTok’tan yapay zeka destekli yeni filtre

TikTok, bu kez metni görsele çeviren yapay zeka destekli yepyeni bir filtre ile kullanıcılarının karşısına çıktı. Bir yandan DALL-E 2, Google Imagen ve Midjourney gibi metni görsele çeviren yapay zeka modelleri konuşuluyorken, bir yandan da TikTok beklenmedik bir hamle yaparak metinleri görsele çeviren bir filtre geliştirdi. “Al greenscreen” adıyla kullanıcıya sunulan filtre, şimdiden birçok kullanıcı tarafından denenmeye başladı. Bahsi geçen diğer yapay zeka modelleriyle kıyaslandığında son derece basit ve kullanışlı olan bu filtreyle, kullanıcıların metni görsele çevirmelerine ve arka plan olarak kullanmalarına izin veriliyor. TikTok uygulamasının milyonlarca kullanıcısının olduğunu göz önünde bulundurursak, filtrenin sosyal medyada çok kullanılacağı düşünülmekte.

Youtube’da 23 milyon dolarlık telif dolandırıcılığı

Youtube’da birçok müzik sanatçısının telif haklarının yıllardır çalındığı ortaya çıktı. MediaMuv isimli bir medya şirketi, 2017’den beri çeşitli Latin şarkı ve bestelerinin sahibi olduklarını iddia ederek 50 binden fazla telif hakkına sahip olduğunu öne sürdü. MediaMuv isimli şirketin şarkıların kendisine ait olduğunu kanıtlamak için sahte belgeler düzenlemesi sonrası, Youtube’un Content ID sistemine erişebilmesi için üçüncü taraf şirket olan AdRev ile ortak oldu. Dolandırıcılık boyutunun 23 milyon dolara ulaştığı MediaMuv isimli şirket, 30 komplo, elektronik dolandırıcılık, kara para aklama ve ağırlaştırılmış kimlik hırsızlığı ile yargılanıyor.

Snapchat+ kendini kanıtladı, yeni özellikler yolda

Sosyal medya platformu Snapchat, geçtiğimiz aylarda ücretli abonelik paketi olan Snatchat Plus’ı kullanıcılarının erişimine sundu. Snapchat, dünyanın birçok ülkesinde kullanılabilir hale gelen hizmetin, yeni özelliklerle birlikte birçok yeni pazara yayılacağını da belirtti. Snapchat dünya genelinde 1 milyondan fazla kullanıcıya sahip olduğunu açıklarken, ücretli abonelik paketi olumlu sonuç elde etmiş gibi görünüyor.

Meta, içerik üreticileri için Instagram ve Facebook’ta yeni özellikler yayınladı

Meta, içerik üreticileri için 6 yeni özellik geliştirdiğini duyurdu. Bu özellikler arasında sen de ekle çıkarması, Stars özelliği, çapraz paylaşım, otomatik olarak üretilen Facebook Reels’ları, Facebook Reels’lar için remix özelliği ve daha fazlası kullanıma sunuldu. Şirket, kullanıcıların Reels’a olan ilgisinin günden güne arttığını belirtti. Son yıllarda yoğun ilgi gören TikTok’un karşısında güçlenmek için platforma çok daha fazla yeni özelliğin geleceği bekleniyor.

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de 12 Ağustos – 18 Ağustos 2022 tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili gelişmeleri derleyip aktardık.

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem” YouTube ve Spotify’da aylık olarak yayınlanıyor!

 

Paylaş