Dijital Gündem (11 Kasım - 17 Kasım 2022)

Dijital Gündem (11 Kasım - 17 Kasım 2022)
18 Kasım 2022

 

Her hafta dijital dünyadaki gelişmeleri derleyip aktardığımız “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de bu hafta (11 Kasım - 17 Kasım 2022) hem dünya hem de Türkiye gündemindeki dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili öne çıkan haberlere yer verdik.

Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem (11 Kasım – 17 Kasım 2022)

Kasım ayının üçüncü haftasında dijital mecralar, sosyal ağlar ve teknoloji odaklı birçok gelişme yaşandı. Tüm bunları “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de derleyip değerlendirdik.

Bu haftanın öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı:

  • Artık Youtube Shorts izlerken alışveriş yapılabilecek!
  • Twitter’da mavi tik yeniden gündemde!
  • TikTok, alışveriş özelliğini ABD’de test etmeye başladı.
  • Twitter’da yeni gelişme: Gri tik

Artık Youtube Shorts izlerken alışveriş yapılabilecek!

Financial Times’ın yayınladığı rapora göre, TikTok’a benzetilen kısa video formatı Shorts’a alışveriş özelliği planlanıyor. Bu özellikle birlikte TikTok ve Instagram’da olduğu gibi, Shorts’ta da kullanıcıların video izlerken karşılarına çıkan ürünleri satın almaları mümkün olabilecek. Rapora göre bu özellik, 2023 yılı itibarıyla kullanıma sunulacak.

Twitter’da mavi tik yeniden gündemde!

Elon Musk tarafından satın alınan Twitter’da, mavi tik rozetinin durdurulmasının ardından, kısa süre önce kaçıranlar için aylık 4,99 dolar karşılığında mavi tik satışı tekrar başladı. Bu ödemeyi gerçekleştiren herkes, herhangi bir kimlik doğrulaması gerekmeksizin mavi tik rozetine sahip olabilecek.

TikTok, alışveriş özelliğini ABD’de test etmeye başladı.

TikTok, temmuz ayında yeni bir mağaza sekmesi üzerine çalışmaya başlamasının ardından, ABD’de alışveriş özelliğini test etmeye başladı. Kullanıcılar, bu özellikle birlikte uygulama içinde ürün satın alabilecek. Haberin yayılmasının ardından TikTok sözcüsü Laura Perez, ABD’de özelliğin test edilmeye başlandığını doğruladı.

Twitter’da yeni gelişme: Gri tik

Mavi tik rozeti erişim yönteminin değişmesiyle birlikte, sahte hesapların dahi rozete erişebileceği gerekçesiyle şirket gri tik hamlesini devreye soktu. Geçtiğimiz günlerde kullanıcılarla buluşturulan gri tik, mavi tik rozetine ek olarak resmi ve kamusal hesapların ayırt edilmesine yardımcı olacak. Şimdiden Twitter, Coca-Cola, Wired ve Ars Technica gibi büyük markaların hesaplarında gri tik rozetini görebiliyoruz.

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de 11 Kasım – 17 Kasım 2022 tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili gelişmeleri derleyip aktardık.

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem” YouTube ve Spotify’da aylık olarak yayınlanıyor!

Paylaş