Dijital Gündem (10 Haziran - 16 Haziran 2022)

Dijital Gündem (10 Haziran - 16 Haziran 2022)
17 Haziran 2022

 

Her hafta dijital dünyadaki gelişmeleri derleyip aktardığımız “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de bu hafta (10 Haziran – 16 Haziran 2022) hem dünya hem de Türkiye gündemindeki dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili öne çıkan haberlere yer verdik.

Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem (10 Haziran – 16 Haziran 2022)

Haziran ayının üçüncü haftasında dijital mecralar, sosyal ağlar ve teknoloji odaklı birçok gelişme yaşandı. Tüm bunları “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de derleyip değerlendirdik.

Bu haftanın öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı:

  • Sosyal Medya Yasası Komisyondan Geçti
  • Facebook Yeniden Yapılanıyor
  • Twitter’dan Yeni Alışveriş Özelliği
  • Facebook’un Veri Toplama İddialarına Bir Yenisi Daha Eklendi

Sosyal Medya Yasası Komisyondan Geçti

Geçtiğimiz Mayıs ayında TBMM’ye sunulan Sosyal Medya Yasası’nın komisyondan geçtiği açıklandı. Bundan sonra sosyal medyada gerçeği yansıtmayan veya yalan haber yapan yayın kuruluşlarına ve kişilere; “halk arasında endişe, korku ve panik yaratmak nedeniyle, ülkenin iç ve dış güvenliği, kamu düzeni, genel sağlığı ile ilgili gerçeğe aykırı bir bilgiyi, kamu barışını bozmaya elverişli şekilde alenen yayma” sebebiyle 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası getirilecek. Bu karar sadece internet üzerinden habercilik yapan kuruluşları değil; Facebook, Twitter ve YouTube gibi mecralar üzerinden haber paylaşan ve yayınlar gerçekleştiren gazetecileri ve herhangi bir şekilde yalan ve yanıltıcı haber paylaşan kişileri de kapsayacak.

Facebook Yeniden Yapılanıyor

Facebook, TikTok’un son zamanlarda elde ettiği başarıdan dolayı büyük bir yapılanmaya gidiyor. Yeni güncellemesiyle birlikte rakip platformlarda yer alan birçok özelliği getirecek olan Facebook’un, rakipleriyle kıyasıya bir rekabet ortamı yaratacağı düşünülüyor. Yapılacak olan ilk müdahalenin akış kısmında olacağı tahminler arasında. Bağlantılı içerikler ve bağlantısız içerikler arasındaki dengenin değişeceği bu güncellemeyle kullanıcılar, algoritmanın ilgilerini çekebileceğini düşündüğü bağlantısız içerikleri de görebilecekler. Bir diğer değişiklik ise ayrı olan Facebook ve Messenger uygulamalarında olacak. Messenger, eskiden olduğu gibi tekrar Facebook çatısı altına girecek. Bilinen son düzenleme ise Reels’lara yönelik olacak. Platform, TikTok ve Instagram ile rekabet edebilmek için Reels’ı güçlendirecek.

Twitter’dan Yeni Alışveriş Özelliği

Twitter’ın yeni alışveriş özelliği olan Product Drops’un pilot uygulaması duyuruldu. Yeni özellikle kullanıcılar daha fazla ürün ayrıntısına ulaşırken yaklaşan indirim dönemlerinden de haberdar olacaklar. Şu an için sadece ABD’de bulunan ve iOS cihazlarda Twitter’ı İngilizce olarak kullanan kullanıcıların erişimine açık olan bu özelliğin, platformun iş ortakları ile de test aşamasında olduğu biliniyor.

Facebook’un Veri Toplama İddialarına Bir Yenisi Daha Eklendi

Facebook gizlice hasta verilerini topluyor olabilir! The Markup adlı veri güvenliği sitesi, ABD’deki en iyi 100 hastanenin web sitesini analiz etti. Çıkan sonuçlar, Facebook’un veri toplama iddialarına bir yenisini daha ekledi. Yayınlanan rapora göre, ABD’deki hastaların bilgileri Meta tarafından erişilebiliyor. Raporda verilen detaylar, analizi yapılan hastanelerin 33’ünde doktor randevusu ayarlama butonuna tıklandığında Meta Pixel aracının devreye girdiği ve Facebook’a veri yolladığı yönünde. Hasta verilerinin Facebook sunucularına gönderilmesi, milyonlarca hastanın risk altında olduğuna işaret ediyor. Zira Amerikan Hastaneler Birliği tarafından paylaşılan rapora göre Meta Pixel’i barındıran bu 33 hastane, sadece 2020 yılında 26 milyondan fazla hasta kaydı gerçekleştirmiş. Söz konusu hastaneler ve Meta bu iddiaları yalanlasa da Facebook, uzun yıllar boyunca kullanıcılarının bilgilerini toplamakla suçlanıyor.

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de 10 Haziran – 16 Haziran 2022 tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili gelişmeleri derleyip aktardık.

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem” YouTube ve Spotify’da aylık olarak yayınlanıyor!

Paylaş