DİJİTAL GÜNDEM (1 MAYIS - 7 MAYIS 2023)

DİJİTAL GÜNDEM (1 MAYIS - 7 MAYIS 2023)
08 Mayıs 2023

 

Her hafta dijital dünyadaki gelişmeleri derleyip aktardığımız “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de bu hafta (9 Mayıs - 7 Mayıs 2023) hem dünya hem de Türkiye gündemindeki dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili öne çıkan haberlere yer verdik.

Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem (1 Mayıs - 7 Mayıs 2023)

Mayıs ayının ilk haftasında dijital mecralar, sosyal ağlar ve teknoloji odaklı birçok gelişme yaşandı. Tüm bunları “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de derleyip değerlendirdik.

Bu haftanın öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı:

  • Instagram ve Facebook’ta ücretli mavi tik dönemi başlıyor!
  • Gmail’e mavi tik geliyor!
  • WhatsApp’tan sevilen özellikler için beklenen güncelleme!
  • Twitter’da içerik başına para ödeme dönemi
  • BeReal’dan sadece ünlülerden oluşan feed: RealPeople

Instagram ve Facebook’ta ücretli mavi tik dönemi başlıyor!

Meta, Instagram ve Facebook için ücretli abonelik sistemini duyurdu. İlerleyen süreçte Meta Verified programına katılan kullanıcılar, abonelik ücretlerini ödedikleri sürece sosyal medya hesaplarında mavi tik sahibi olabilecekler.

Instagram ve Facebook’un ücretli abonelik sistemi belirli ülkelerde kademeli olarak dağıtılmaya başlandı. Türkiye için de ön katılıma açılan Meta Verified, aylık 279,99 TL tutarında bir abonelik ücretiyle kullanıcıyla buluşacak. Abonelik sisteminden faydalanan ilk kullanıcılar arasında yer almak isteyenler, bekleme listesine dahil olabilecekler.

Gmail’e mavi tik geliyor!

Google, Gmail’de e-postalara mavi tik getireceğini açıkladı. Bundan böyle doğrulanmış göndericiden bir e-posta alındığında, gelen kutusunda gönderenin adının yanında mavi bir onay işareti görünecek.

Mevcut sistem, marka logolarının, gönderenin adı ve adresinin yanındaki avatar alanında göründüğü yer olan Mesaj Kimliği için Marka Göstergeleri (Brand Indicators for Message Identification - BIMI) standardına dayanıyor. Google, kullanıcıların mail’i gönderen kişinin meşru olduğunu anlamaları ve taklitçilerden gelen iletileri daha net bir şekilde tanımlamaları adına BIMI’yı benimseyen göndericiler için mavi onay işareti ekleyerek, bu özelliği şimdi çok daha belirgin hale getiriyor.

WhatsApp’tan sevilen özellikler için beklenen güncelleme!

Dünyanın en çok tercih edilen mesajlaşma platformlarından birisi olan WhatsApp, kullanıcı deneyimini artırmak için anket özelliğine yeni bir güncelleme getiriyor. Bu güncelleme ile artık kullanıcılar birden fazla seçeneği tercih edebilecek. “Birden çok yanıta izin ver” isimli bir desteğe sahip olacak anketler, böylece kullanıcıların ikileme düşmesinin önüne geçecek.

Ek olarak, kullanıcıların sohbetlerde anketleri bulmasına yardımcı olmak için yeni bir arama seçeneği eklendi. Son olarak anketlerin yanıtlarını gösteren bir bildirim desteği de sunulacak.

Twitter’da içerik başına para ödeme dönemi

Twitter’dan para kazanmanın yollarını arayan Elon Musk, kullanıma sunulacak yeni bir özelliğin, medya şirketlerinin içerik başına ücretlendirme yapmasına izin vererek, içerik üreticilerinin içeriklerinden para kazanmalarına olanak tanıyacağını duyurdu.

Musk, “Gelecek ay piyasaya sürülecek olan bu özellik, medya şirketlerinin kullanıcılardan tek bir tıklamayla makale bazında ücret almasına olanak tanıyacak. Bu, aylık abonelik için kaydolmayan kullanıcıların ara sıra bir makale okumak istediklerinde makale başına daha yüksek bir fiyat ödemelerini sağlayacak” dedi.

BeReal’dan sadece ünlülerden oluşan feed: RealPeople

Kullanıcılara günde bir defadan fazla gönderi paylaşma seçeneği Bonus BeReal’ı sunmaya başladıktan günler sonra, BeReal yeni bir özelliği daha kullanıma sunuyor: RealPeople.

Arkadaşlarınızla bir fotoğraf paylaşmanız için size her gün farklı zaman pencereleri sunan BeReal’in yeni feed’i RealPeople sayesinde, artık dünyanın en iyi sporcularının, sanatçılarının ve aktivistlerinin neler yaptığını görebileceksiniz.

BeReal’daki diğer herkes gibi, RealPeople’da yer alan kullanıcılardan da günün herhangi bir anında bildirim geldiğinde, fotoğraf çekip paylaşmaları istenecek.

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de 1 Mayıs - 7 Mayıs 2023 tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili gelişmeleri derleyip aktardık.

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem” YouTube ve Spotify’da aylık olarak yayınlanıyor!

Paylaş