DİJİTAL DÜNYANIN CARPE DIEM’İ: REAL TIME MARKETING

DİJİTAL DÜNYANIN CARPE DIEM’İ: REAL TIME MARKETING
10 Ağustos 2017

 

“Real time marketing” yani “gerçek zamanlı pazarlama” sosyal medya ve dijital kanallar üzerinden güncel ve anlık konular ile ilgili tüketicilerle etkileşimi artırmak için yapılan pazarlama türüdür. 

Bilginin inanılmaz bir hızla yayıldığı ve tüketildiği dijital dünyada etkili bir iletişim yakalamak isteyen markaların anı yakalaması ve sık sık real time marketing içeriği yaratması gerekiyor. Diğer bir değişle markalar, dünyadaki önemli olayları takip etmeli, herkesin ilgisini çeken trendleri bilmeli, ülkelerin özel olaylarına odaklanmalı ve tüm bunları kendi markasını pazarlamak için birer fırsat olarak görmelidir. Unutmayın, ancak bu tür fırsatları iyi değerlendiren markalar; maliyetsiz, faydalı ve yüksek geri bildirim alan organik bir içerikler yaratabilir.  

Peki başarılı bir real time marketing içeriği yaratmak için nelere dikkat etmeli, nelerden kaçınmalısınız? 5 maddeyle açıklıyoruz.

Her Şey İyi Bir Takiple Başlar
Doğru bir real time marketing içeriği oluşturmak için gündemi ve tüm sosyal medya kanallarını dedektif gibi takip etmelisiniz. O gün trending topic’te ne olduğundan tutun da arkadaş listenizdeki kişilerin paylaştığı viral videoya; günlere özgü yapılan tbt, free friday gibi paylaşımlardan, rakip markaların paylaştığı post’lara kadar her şeyi ama her şeyi yakinen takip etmelisiniz. Böylece anlık paylaşımlar ile ilgili yeni fırsatları yakalamanız kolaylaşacaktır.

Gündem Olan Her Şey Real Time Marketing Değeri Taşımaz
Ancak gündem olan her şeyin real time marketing değeri taşıdığını söyleyemeyiz. Çünkü burada önemli olan söz konusu trendin markamızın stratejisine uygun olup olmadığıdır. Bu noktada markanızı iyi tanımalı ve söz konusu trendin markanıza ne ölçüde adapte edebildiğinizi gözlemlemelisiniz. Olmuyorsa olmuyordur; zorlama içerikler takipçilerinizi rahatsız edebilir.

Hızlı Olmak Sosyal Medyanın Doğasında Var
Ve tabii ki etkili bir real time marketing içeriği yaratmak için, içeriğinizi olabildiğince hızlı bir şekilde paylaşmalısınız. Yazının başında da belirttiğimiz gibi sosyal medyada bilgi akışı çok hızlı olduğu için trend olan şey etkisini yitirmeden onunla ilgili olan paylaşımı yapmanız gerekiyor.

Odaklanın ve Yaratıcı Olun
Sadece trende uygun olsun diye paylaşım yapmak yerine; konuya odaklanmalı ve en fazla etkileşimi nasıl sağlayacağınızı düşünmelisiniz. Üzerine biraz düşününce markanız için en yaratıcı içerikleri bulacağınıza güvenmelisiniz. Ayrıca konunun içeriğine göre kullanacağınız dil, mizahi de olsa ciddi de olsa zekice bir içerik metni yazmaya özen göstermelisiniz.

Gelelim Paylaşım Sonrası Sizi Neler Beklediğine
Eğer paylaştığınız real time içeriğiniz organik olarak çok sevildiyse, viral olma ihtimali çok yüksektir. Bu durumda moderasyona gereken özeni göstermeye devam etmeli; gelen olumlu / olumsuz yorumlara cevap vermek için adeta tetikte beklemelisiniz.
 

Unutmayın dijital dünyada dünü bırakıp, anı yaşarız. Yani “Carpe Diem” mottosunu sosyal medya için kullanmak artık yanlış değil.

Siz de markanızın doğru ve yaratıcı bir real time marketing stratejisiyle güncel kalmasını isterseniz, www.ahtapotsosyalmedya.com/iletisim üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Görüşmek üzere :)

Yazan: Halil İbrahim Budak

Paylaş