DAHA ETKİN LİNKEDIN

DAHA ETKİN LİNKEDIN
11 Eylül 2020

 

Dünya üzerinde 680 milyon kullanıcı sayısına ulaşarak popülerliğini artırmaya devam eden LinkedIn, sosyal bir iş platformudur. İş dünyasında sosyalleşmek veya kendi markasını yaratmak isteyen birçok kişi öncelikli olarak LinkedIn’i kullanmayı tercih ediyor. Kariyer hedeflerine ulaşarak başarıyı yakalamak isteyenlerin merakını cezbeden “LinkedIn’i daha etkili nasıl kullanabilirim?” sorusunun cevabına, gelin birlikte bakalım:

  • Profilinizdeki bilgileri eksiksiz tamamlayın ve güncel olsun!

Profil fotoğrafınızı, kapak fotoğrafınızı, unvanınızı, özet yazınızı, özgeçmişinizi ve yeteneklerinizi eksiksiz bir şekilde mutlaka paylaşın. Bu detaylar algoritmada görünürlüğünüz açısından oldukça önem taşıyor.

  • Algoritmaya uygun içerikler üretin!

Sık sık içerik paylaşmaktan ziyade sizi daha çok kişiye ulaştıracak ve görünürlüğünüzü artıracak kalitede içerikler paylaşmaya özen gösterin. Örneğin;

✔ İçeriği paylaşmadan önce empati yapın, tüm yönlerini mutlaka sorgulayın.

✔ İlgili konuya ilişkin etiketler kullanın fakat sayısı 5’i geçmesin.

✔ Link paylaşacağınız zaman direkt linke yönlendirme yapmayın, durum güncellemenizin içine bağlantı linkini koyup, metin veya bir görsel/video ile paylaşın.

✔ Metin veya görsellere oranla 3 kat daha fazla etkileşim alan video içerik paylaşmayı tercih edin. Videoyu başka bir kanaldan alıntılayarak değil de direkt LinkedIn hesabınıza yükleyerek paylaştığınızda daha çok etkileşim aldığınızı göreceksiniz.

✔ Bazı genel saat dilimlerini de göz önünde bulundurarak kendi hesabınızın dinamiğine uygun doğru paylaşım zamanınızı belirleyin.

Evet, buraya kadar her şey yolunda gidiyor. Son olarak, LinkedIn hesabınızı daha da yukarıya taşımanıza yardımcı olacak önemli bir detayı daha sizinle paylaşmak istiyoruz:

  • Kullanıcılarla etkileşime geçin!

Gönderileri beğenerek ve yorum yaparak kullanıcılarla etkileşime geçmeniz hem LinkedIn’deki görünürlüğünüzü artıracak hem de yeni bağlantılar kazanmanızı sağlayacaktır.

LinkedIn’de çokça etkileşim alan bir hesaba sahip olmak; doğru iletişim dinamiklerini kullanarak, adım adım ilerlemeniz gereken bir süreci gerektiriyor. Sabırla yönetmeniz gereken bu süreçte daha fazla fark edilmek için profesyonel bir desteğe ihtiyaç duyarsanız Ahtapot Sosyal Medya olarak her zaman yanınızda olduğumuzu unutmayınız. wink

Yazan: Merve MUTLU

Paylaş