CONTENT IS KING - İÇERİK KRALDIR!

CONTENT IS KING - İÇERİK KRALDIR!
17 Ocak 2017

 

Sosyal medya yönetimi denilince; başarı stratejilerinin olmazsa olmazı olarak “Content is King - İçerik Kraldır!” ifadesi gelir.  İçerik yani literatürdeki tanımıyla “content” şeklinde bir tanımlama yapıldığında; mesaj, görsel, video, gif… vb. tüm paylaşımlar anlaşılmalıdır.

İçeriğin daima en büyük güç olmasının sebebi, teknoloji ve yeni uygulamaların gelişmesi paralelinde güçlenmesi; nitelikli olduğu sürece amaca hizmet etmesidir. İçeriklerin nitelikli olması için de belirli bir stratejiye göre önceden planlanmış olması gereklidir.

İçerik planlaması oluşturulurken temel olarak ele alınması gereken strateji; ‘Hero – Hub – Hygien Pramidi’nin esas alınmasıdır. 

Şimdi kısaca bu içerik türlerini özetleyelim!

Hero Content:

Hero Content, piramidin en üstünde yer almakla beraber; geniş kitlelere hitap eder. Markaların farkındalığını artırmak için yapmış oldukları ve çok ses getirmesi amaçlanan büyük içeriklerdir. Hero Content, özel zamanlarda yılda en fazla 1-2 kez hazırlandığından; içerik takvimi buna göre planlanmalıdır. Hero Content, bu nedenle yıl dönümü, lansman veya büyük kampanya planlamaları ile eş zamanlı paylaşılmalıdır. Ayrıca daha fazla dikkat çekmek için önce ve sonrası için de iletişim çalışmaları yapılabilir.

Hub Content (Push Content):
Markaların üretmiş oldukları içerikleri, sosyal medyada sıkıcı olmayan tekrar ve frekans ile yayınlamasıdır. Bu içerik türünde, tekrarın sıkıcığından uzaklaşmak için bir hikâye dizisi kurgulanarak,  devamlılık ile markaya bağlama stratejisi benimsenir. Planlı bir içerik takvimi sayesinde paylaşımlar, ‘içerik serisi’ şeklinde sunulabilir. Tüketicilerin marka deneyimlerini video serisi ile sunulması, bu paylaşım türüne güzel bir örnektir.

Hygien Content (Pull Content):
Hygien Content, hedef kitlenin güncel ihtiyaçlarına cevap verebilen içeriklerdir. Bu içerik türü ile hem mevcut takipçiler ile etkileşim artırılır, hem de yeni kullanıcılara ulaşılabilir. Kısaca “how to” içerikleri olarak da bilinen bu içerikler, kullanıcıların sorularına hızlı ve net şekilde cevap veren içerikler olmalıdır. İpuçları, faydalı kısa bilgiler, etkinlik ve haber duyuruları bu türün örneklerini oluşturur.

Temel olarak ele alınan bu biçimlendirme, sosyal medyada içerik planlaması için yeterli değildir. Bu genel plan içerisinde özel durumlara yönelik paylaşımlar yapmak da son derece önemlidir.  ‘Right Content’ ve ‘Real Time Content’ de sosyal medyada vazgeçilmez içerik türleridir.

Right Content:
Bu içerikler belirli gün ya da belirli bir olay için planlanmış içeriktir. Bu günler kamuyu ilgilendiren anneler günü, sevgililer günü, bayramlar gibi özel günlerin yanı sıra markanın kuruluş yıldönümü gibi özel günlerini de içerebilir.

Real Time Content:
Hızlı gelişen bir gündem ya da olay karşısında proaktif olarak içerik sunumudur. Kar yağışı, güneş tutulması, viral bir video gibi konular ya da gündemle ilişkili fotoğraf ve mesaj paylaşımı gibi içerikler bu konuya örnek teşkil eder.

Ahtapot Sosyal Medya’nın güçlü kolları, markanızın içeriklerini bu stratejiler doğrultusunda hazırlasın isterseniz hemen tıklayın: www.ahtapotsosyalmedya.com/iletisim

Ebru Bezmez
Ahtapot Sosyal Medya

Stratejist / Sosyal Medya Uzmanı

Paylaş