COĞRAFYA VE PAZARLAMANIN MÜKEMMEL UYUMU: GEOMARKETING

COĞRAFYA VE PAZARLAMANIN MÜKEMMEL UYUMU: GEOMARKETING
24 Haziran 2022

 

Türkiye’deki müşteri ile Çin’deki müşterinin farklı ürünlere ilgi duyduğunun, müşterilerin ihtiyaçlarının şekillenmesinde coğrafi konumun ne denli önemli olduğunun farkındasınız öyle değil mi? 😊

Tüketicilerin nerede yaşadığı, nerelere gittiği ya da hangi platformlardan ürün satın aldığı, pazarlama stratejilerindeki en önemli faktörlerden biri olan geomarketing ile doğrudan bağlantılı…

Pazarlama ve satış eylemlerinizde coğrafi özellikleri de mutlaka dikkate almanız gerekiyor.

Öyleyse geomarketing ile tanışma vakti!

Türkçe karşılığı coğrafi pazarlama olan geomarketing sayesinde şirketler veya işletmeler, kullanıcıları kişiselleştirilmiş veri tabanları aracılığıyla gruplayabilir, her müşterinin ilgi alanını görebilir ve en uygun kampanyaları başlatabilir.

Peki geomarketing neden bu denli önemli? İşletmelere ne gibi faydaları var?

Geomarketing, piyasaların bilgisini kolaylaştırırken, ilgi çekici olabilecek daha spesifik segmentlere odaklanmanızı sağlıyor.

Ayrıca satışlar, ofisler, şubeler, distribütörler ve rekabet gibi noktaları belirlemek için geomarketing stratejisinden yararlanmak oldukça önemli…

Coğrafi pazarlama ile tüketicilerin işletmenize daha kolay ulaşabilmesi için, onlara en yakın ofisleri bulabilir ve en erişilebilir rotaları analiz edebilirsiniz.

Pazardaki rakip oyuncuların en temel hedefi, tüketiciye ilk ve etkili ulaşan olmak… Bu doğrultuda müşterilerinizi daha iyi tanıyabilir ve onlara rakiplerinizden daha erken ulaşabilirsiniz.

Ayrıca…

  • Potansiyel müşteri kimler ve nerede?
  • Nerede şube açılmalı?
  • Nerede, nasıl reklam yapılmalı?
  • Nereye yatırım yapılmalı? Yatırımlar ne kadar zamanda geri döner?
  • Rakipler nerede?
  • Hangi ürünleri, hangi şubede, ne kadara satılmalı?
  • Hangi ürünlerden, ne kadar üretilmeli?

Sorularının cevaplarına geomarketing sayesinde ulaşabilirsiniz.

Global FMCG şirketleri son yıllarda geomarketing yöntemini yoğun olarak kullanmaya başladı.

Gerek işletmenize yakın yerlerdeki fiziksel müşterilerinize, gerek kullanıcıların gezinirken bıraktığı iz (IP) sayesinde internet müşterilerinize, gerekse Google Haritalar veya Foursquare gibi belirli uygulamalar kullanan mobil uygulama müşterilerinize coğrafi pazarlama sayesinde kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Üstelik kullanıcılara bulundukları yere göre indirimler, hediyeler ve kuponlar göndererek pazarlama stratejinizi destekleyebilirsiniz.

Küçük bir örnek vermek gerekirse; eğer bir spor salonu işletiyorsanız bulunduğunuz muhitte yaşayan kişilere yönelik reklam verirken, bir zincir süpermarket işletiyorsanız, bulunduğunuz tüm ilçelerdeki kişilere gösterim yapmayı tercih edebilirsiniz.

Kısacası pazarlama stratejinizi doğrudan etkileyecek geomarketing yöntemi, işletmeniz için olmazsa olmaz…

 

Yazan: Fatma Nur KAYA

 

Paylaş