BUSINESS TO BUSINESS İLETİŞİMİN 7 ALTIN KURALI

BUSINESS TO BUSINESS İLETİŞİMİN 7 ALTIN KURALI
23 Aralık 2016

 

Dijital dünyada B2B iletişim yapmak isteyen kurum ve kuruluşların sayısı gün geçtikçe artıyor. Biz de Türkiye’nin lider kaynak üreticisi Eczacıbaşı- Askaynak ile 2 yıldır bu sürece dahiliz.

Öncelikle şunu söylemeliyiz ki B2B iletişimin kuralları B2C (Business To Consumer) iletişiminden farklı olarak işler. Bunun ana sebebi hedef kitle beklentilerinin farklı olmasıdır. Yani klasik bir B2C müşterisiyle karşı karşıya olmadığımızdan dolayı dinamiklere uygun bir strateji geliştirmek gerekir. 

Hazırsanız başarılı bir B2B iletişimi için dikkat etmeniz gereken 7 noktayı sizler için açıklıyoruz:

  1. Ürün veya hizmetinizi en iyi şekilde açıklayın:

Ürün veya hizmete ait teknik detayların müşteri için anlatımı çok önemlidir. Güven yaratmak için her şeyi tüm detaylarıyla anlatabilmeniz gerek. Açıklamalarınızı destekleyen tüm verilere sahip olmalısınız. Bu noktada web siteniz de büyük önem taşır. Web sitenizde yer alan ürün ve hizmete ait teknik açıklamalar, teknik makaleler, iletişim formu gibi detaylar dijital dünyada kendinizi anlatmanız ve hedef kitlenizle iletişime geçebilmeniz için şart. İkna etme süreci ancak bu aşamadan sonra başlar. 

  1. Bu hedef kitle bildiğiniz hedef kitlelerden değil:

B2B iletişimin en zorlu taraflarından biri, B2C iletişime göre çok daha uzun bir satış döngüsünün olması. Çünkü karşınızda duygularıyla değil tamamen rasyonel verilere ihtiyaç duyan profesyonel bir kitle var. Bu kitle yaptığı işe hakimdir ve ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayacak ürün veya hizmete yönelir.  Yanlış satın alma gibi bir lüksleri olmadığı için konuyu en ince ayrıntısına kadar araştırırlar. Dolayısıyla bu kitleyi yakalamak için yapacağınız iletişim rasyonel veriler çerçevesinde kurulmalıdır.

  1. Sosyal medya yönetiminde edebi değil, rasyonel bir dil kullanın:   

Az önce de belirttiğimiz gibi hedef kitlemizin ihtiyaç duyduğu en önemli şey ürün veya hizmete dair olan teknik bilgiler. Dolayısıyla hedef kitlenizle iletişim kurarken edebi cümleler kurmak değil,  bilgileri en doğru şekilde aktarmak gerek. Ancak bu şeffaf bilgiler sayesinde hedef kitlenizde güven oluşmasını sağlarsınız. 

  1. Markanızın kurumsal gücünü arkanıza alın:

Kurumsal marka güveni çok çok önemlidir. Çünkü müşteri adayı, şirketinizden beklediği faydaları alabileceğine, kendisine her daim önem verileceğine ve hiçbir zaman yarı yolda kalmayacağına inanmak ister. Bu beklentilerin üstünde bir güven inşa etmeniz içinse markanızın kurumsal gücünü kullanmak sizin faydanıza olacaktır.  

  1. CRM’de mükemmel olun:

B2B iletişimde en büyük pasta payı yüz yüze iletişime aittir. Ancak dijital dünyada da kullanıcılar tıpkı yüz yüze iletişimde olduğu gibi bir ilgi beklentisi içerisindelerdir. Bu beklentiyi en iyi şekilde karşılamanın yolu ise mükemmel bir CRM yönetiminden geçer. Sorulan sorulara, yapılan yorum ve beğenilere en kısa süre içerisinde en etkili şekilde dönüş sağlanmalıdır. Bu sebeptendir ki Facebook,  yanıtlama süresi bilgisini önemli bir unsur olarak takipçileriyle paylaşır.

 

  1. Referanslarınızı ön plana çıkarın:

Bir tüketici olarak hepimiz bilinçli ya da bilinçsiz olarak referanslardan etkileniriz.  Dolayısıyla referanslar, B2B’deki satın alma sürecini doğrudan etkiler. Dijital medya iletişiminde bu konuyu ön plana çıkararak kanaat önderlerini daha kolay yakalayabilir, sektörde iletişim halinde olan herkesin referanslarınızdan haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

  1. Trend dijital mecralarda yaratıcı içerikler oluşturun:

Kim demiş B2B iletişiminde popüler mecralar kullanılmaz diye? Unutmayın, dijital mecrayı kendi markanıza adapte edebilmek sizin hayal gücünüzle alakalı bir şey. Dolayısıyla Onedio, Listelist gibi popüler dijital mecralarda yer alarak, native reklam modellerini en iyi şekilde uygulayabilirsiniz.

Mesela biz Askaynak için böyle bir içerik çalışmıştık: bit.ly/askaynak_onedio

Askaynak Facebook linkini de şuraya bırakalım: www.facebook.com/Askaynak  

 

Bu konuya dair anlatacaklarımız şimdilik bu kadar. Siz de B2B iletişiminde markanızın en iyi şekilde yönetilmesini isterseniz bize ulaşabilirsiniz: http://ahtapotsosyalmedya.com/iletisim

Paylaş