BİR ORGANİK BÜYÜME METODU: INSTAGRAM ÇEKİLİŞLERİ

BİR ORGANİK BÜYÜME METODU: INSTAGRAM ÇEKİLİŞLERİ
13 Aralık 2021

 

Instagram kullanan herkesin karşısına en az bir kere Instagram çekilişi postu çıkmıştır. Organik büyüme ve takipçi artırma metotlarından biri olan Instagram çekilişleri, marka bilinirliğini artıran önemli bir pazarlama metodu artık. Daha çok işletme hesapları tarafından tercih edilen çekilişler, kullanıcılar tarafından çokça rağbet görüyor; markaların hem takipçileriyle etkileşime geçmesini hem de takipçilerinin gözünde sempati kazanmasını sağlıyor.

Markalar neden Instagram’da çekiliş yapar?

Hizmet veya ürün satan markalar için organik takipçi kazanmak oldukça zordur. Kullanıcılar sizin müşteriniz dahi olsa sizi takip etmek istemeyebilir. Bu noktada Instagram çekilişleri oldukça önemlidir. Hem de etkileşim oranını bir hayli artıracaktır. Çekiliş sonucunda kazanacağınız takipçi oranının, normal bir içeriğinize gelebilecek orandan çok daha yüksek olması muhtemeldir.

Instagram’da çekiliş yaparken bilinmesi gerekenler

Instagram çekilişlerinden iyi sonuç alabilmek için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var:

•             Çekilişin amacı: Çekiliş yapmadan önce çekiliş amacının iyi belirlenmesi gerekiyor. Çekiliş amacı takipçi kazanmak, beğeni ve yorum almak, abone kazanmak, web sitesine trafik almak vb. olabilir. Amacı belirleyip strateji oluşturmak, daha iyi sonuç alınmasını sağlayacaktır.

•             Ödül belirlemek: Hedef kitlenizin isteklerine göre ilgi çekici ve ayırdığınız bütçeye göre ödülü olabildiğince büyük belirlemek çekilişe katılımı artıracak ve belirlediğiniz amaca ulaşmanızı kolaylaştıracaktır.

             Katılım koşulları: Çekilişin katılım koşulları olabildiğince anlaşılır, basit ve açık olmalı. Kafa karıştırıcı, açık olmayan, zor ifade ve yönlendirmeler çekilişe katılım oranını negatif yönde etkileyecektir.

•             Çekiliş süresi: Çekiliş süresini çok kısa belirlemek heyecan açısından zayıf kalacağı ve çekilişin yayılmasını olumsuz etkileyeceği için, katılım oranını da yine negatif yönde etkileyecektir. Çok uzun tutmak da çekişin unutulmasına, kazandığı etkileşimin düşmesine neden olacaktır ve kullanıcılar eyleme geçerken hızlı davranmayacaktır. Bu nedenle ödüle ve kitleye göre ideal süreyi belirlemek önemlidir.

•             Çekilişin tanıtımı: Çekilişin tanıtımını yapmak ve yaygınlaşmasını sağlamak katılımı doğrudan etkileyeceği için önemlidir. Olabildiğince fazla duyurusu yapılmalıdır. Çekiliş tek bir mecrada yapılmış olsa da diğer mecralardan duyurusu yapılmalıdır. Ayrıca doğru hashtag kullanımı daha fazla katılımcıya ulaşılmasını sağlayacaktır.

•             Çekiliş sonucu: Çekiliş sonucunu doğru, adil ve zamanında gerçekleştirmek marka güvenilirliği ve iyi bir intiba bırakmak adına oldukça önemli. Çekiliş sonucunun tarafsız ve açık bir şekilde belirlendiğini ispat etmek için ekran videosu alıp paylaşmak oldukça önemli.

Instagram çekilişi yapmak yasal mı?

Büyük yatırımlı ve karşılığı nakit olmayan Instagram çekilişleri, kural olarak Milli Piyango İdaresinin sorumluluğuna ve iznine tabi kılınmıştır. Yani çekiliş yapılırken Milli Piyango’dan izin alınması gerekmektedir.

Milli Piyango İdaresinin piyango ve çekilişler hakkındaki 4 Ekim 2006 tarihli yönetmeliğine göre bu çekilişlerin bazıları izne tabi değildir. İlgili maddedeki en belirgin şarta göre, “Çekiliş ikramiyesi rayiç bedeli KDV + ÖTV dâhil toplam 154,06-TL’nin altında kalan çekilişler izne tabi değildir.”. Bu tutar her yıl değişmekte ve güncellenmektedir. Ancak verilecek olan ikramiye nakit para ise, bu tür çekilişler miktara bağlı olmaksızın her zaman Milli Piyango İdaresinin iznine tabidir.

Çekiliş izni almak için, çekilişle ilgili bilgileri içeren bir dilekçeyle çekiliş duyurusu yapılmadan en az 15 gün önce başvuru yapılmalıdır.

 

Siz de işletmenizin doğru mecralarda, doğru içerik ve reklam stratejisiyle yer almasını istiyorsanız, bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ahtapot Sosyal Medya olarak, profesyonel ekibimiz, kreatif çözümlerimiz ve gelişmiş iletişim stratejilerimizle her zaman yanınızdayız! 🙂

 

Yazan: Dilek Sarıgül

Paylaş