BEĞENİ SAYILARI GİZLİ, FENOMENLER ÜZGÜN

BEĞENİ SAYILARI GİZLİ, FENOMENLER ÜZGÜN
24 Nisan 2019

 

Instagram’ın hayatımıza girmesiyle birlikte “Like Savaşları” da başladı. Hangi paylaşım ne kadar beğeni almış, en çok ilgi gören hashtag’ler neler, kimler hangi gönderiyi daha çok beğeniyor… Durum böyle olunca kullanıcıların çoğu filtre uzmanı oldu ve hatta Photoshop gibi profesyonel programları da bir tasarımcı kadar iyi kullanmaya başladı.

Bu programlarda en iyi olanlar, hafta sonlarını en fotojenik mekanlarda geçirenler ve bir fotoğrafçı gibi makinem olmadan asla diyenler “Like Savaşları”nda bir adım öne çıkmaya başladı ve biz Instagram fenomenleriyle tanıştık.

Elbette bu çaba karşılıksız kalamazdı ve daha fazla insana ulaşmak isteyen markalar bu durumu hemen değerlendirdi. Hem belli mi olurdu, belki de o çok beğenilen kişi de ürünlerini kullandığı için daha fazla satış yapabilirlerdi. Fenomenler de bu tatlı flört girişimine karşılıksız kalmadı ve küçük bir göz kırpmayla uzun soluklu bir ilişki başladı.

Ne Kadar Beğeni, O Kadar Marka İş Birliği

Paylaştıkları fotoğraflarla kendilerine hatırı sayılır bir kitle oluşturan fenomenler, adlıkları binlerce beğeni ile daha fazla marka ile çalışmaya başladı. Sosyal medyanın gücü yine kendini gösteriyordu. Bu uzun süreli ilişki yakın zamanda alınan bir haber ile kimileri için sarsıcı, kimleri için de daha huzurlu bir dönemin kapılarını araladı. Evet, Instagram değişiyordu ve artık ilk tanışılan zamanlardaki gibi olmayacaktı hiçbir şey!

“Like Savaşları”nı bir anda bitirecek bir barış antlaşması niteliğinde olacak yeni özellik, şu an yalnızca test aşamasında. Henüz kullanılmaya başlanmayan bu yeni uygulama ile takipçiler beğeni rakamlarını göremeyecek. Bu durum, az beğeni alan gönderilerin silinmesini engellerken nispeten daha az rağbet gören fenomenlerin de yüzünü güldürecek gibi duruyor. Elbette Instagram beğenileri için gecesini gündüzünü harcamış, like sayıları ile zirveye oturmayı başarmış kişiler ise üzgün. Çünkü artık onlar da herkes gibi…

Elbette bu durumun fenomenler ya da markalar için nasıl sonuçlar doğuracağını şimdiden tahlil etmek biraz güç. İlişkinin yeni boyutunu hep birlikte yaşayıp öğreneceğiz. Bu süreçte yapılacak en mantıklı şeyin ise gelişmeleri yakından takip edip bir an önce uyum sağlamak olduğu söylenebilir. Sonuç ne olursa olsun bu sevgi bitmez, bizi kimse ayıramaz…

Yazan: Tuba Kiraz

Paylaş