BAŞTAN SONA INSTAGRAM ALIŞVERİŞ ÖZELLİĞİ

BAŞTAN SONA INSTAGRAM ALIŞVERİŞ ÖZELLİĞİ
22 Ocak 2020

 

Instagram Alışveriş, Instagram’daki e-ticaret markalarının ürünlerini kolaylıkla tanıtmasını ve satmasını sağlayan, son derece popüler bir özellik. Bununla ilgili bilmeniz gereken ilk şeyse, Instagram Alışveriş özelliğinin tüm dünyada aktif olmadığı. Özellik şu anda bazı ülkelerde aktif, bazılarında ise kısmi olarak aktif durumda. Türkiye de kısmi olarak aktif olan ülkeler arasında. Özelliği kullanabilmeniz için önce birtakım şartları yerine getirmeniz ve onay almanız gerekiyor.

 

Instagram alışveriş özelliğini kullanabilmek için yapmanız gerekenler neler?
Öncelikle, Instagram Alışveriş özelliğinin bulunduğunuz ülkede aktif olup olmadığını öğrenmeniz gerek. İlk olarak Amerika, Kanada gibi ülkelerde kullanılmaya başlayan özellikten şu anda Türkiye’de de büyük küçük birçok marka yararlanabiliyor. Özellik, yakın zamanda tüm e-ticaret markalarının kullanımına açılacak; ancak o zamana kadar özelliği kullanabilmeniz için bir onay sürecinden geçmeniz gerekiyor.

Instagram Alışveriş için resmi olarak ticaret yapan bir işletmeyle birlikte, Instagram ve Facebook işletme sayfalarınızın bulunması şart. Ardından yapmanız gerekenler ise şunlar;
⦁    Instagram sayfanızı işletme profiline geçirin. 
⦁    Facebook ve Instagram sayfalarınızı entegre edin.
⦁    Business Manager ve reklam hesabı oluşturun. 
⦁    En önemli aşama olarak, Business Manager’ı kullanarak bir Facebook ürün kataloğu oluşturun. Facebook kataloğu, satışını yaptığınız ürünlere ait bilgileri, fiyatları, görselleri ve stok durumlarını Business Manager’a aktarabileceğiniz harika bir sistem. 

Peki, nasıl onaylatacaksınız?
Yukarıdaki aşamaların hepsini tamamladıktan sonra sıra, Instagram Alışveriş özelliğini onaylatmada. 
⦁    business.facebook.com’a giriş yapın ve ilgili işletmeyi seçin. 
⦁    Açılan sayfada, Güvenlik Merkezi’ne ve ardından İşletme Doğrulaması’na tıklayın.  
Doğrulama kısmında sizden istenilen bilgileri eksiksiz doldurmanız gerek. Aksi durumda talebiniz dikkate alınmayacak ve işletmenizi doğrulatamadığınız için Instagram Alışveriş özelliğini ne yazık ki aktif hale getiremeyeceksiniz. Doğrulama sürecinin, Instagram’a gelen taleplerin yoğunluğuna göre kısa veya uzun süreceğini de söylemek isteriz. 

İşletmeniz doğrulandı, sonra?
İşletmeniz Facebook tarafından doğrulandıktan sonra;
⦁    Instagram hesabınıza giriş yapın
⦁    Ayarlar > İşletme > Alışveriş’e tıklayın (Eğer ‘Alışveriş’ seçeneği gözükmüyorsa, sayfanız tüm şartları karşılamıyor demektir)
⦁    Devam’a tıklayın ve ilgili kataloğu seçtikten sonra işlemi bitirin.

Ürün etiketlemeye başlıyoruz!
İşin meşakkatli kısmını atlattıktan sonra sıra geldi en keyifli kısma; ürün etiketleme.  
Instagram sayfanızı açın ve paylaşmak istediğiniz görsel/videoyu seçin. Ardından ‘Ürünleri Etiketle’ye tıklayın. Bir sonraki sayfada görsele dokunun ve karşınıza çıkacak ürün kataloğundan ilgili ürünü seçin. 
Görsel veya video başına toplamda 5, çoklu paylaşımda ise 20 adete kadar ürün ekleyebilir; özelliği hem post hem de story paylaşımlarında kullanabilirsiniz. 
      

Instagram Alışveriş özelliğinin avantajları neler?
Bu özellik, Instagram kullanıcılarının ilgili olduğu ürünle ilgili hızlı ve kolay bir şekilde bilgi alabilmesini sağlıyor. Aslına bakarsanız özelliğin marka açısından en büyük avantajı da bu. Kullanıcılar, Instagram postu/hikayesi üzerindeki çanta işaretine dokunduktan sonra ürünün ismini, fiyatını öğrenebiliyor; içeriğiyle ilgili bilgi alabiliyor ve benzer ürünleri görebiliyor. Ardından eğer isterse bir tıkla web sitesine gidebiliyor. 

Ürün etiketlemesi yapılan içerikler, Instagram Keşfet kısmında da gözüküyor. Kullanıcılar, Keşfet’e geldikten sonra ‘Mağaza’ sekmesine tıklayarak yüzlerce e-ticaret sitesi arasından ilgilendiği ürünü seçebiliyor ve saniyeler içerisinde ürünü satın alabiliyor.

Instagram Alışveriş Özelliği ile siz de ürünlerinizi mevcut ve potansiyel müşterilerinize kolaylıkla tanıtabilirsiniz!  
Yazan: Zeynep Kırbaş

Paylaş