BAŞTAN SONA IGTV KULLANMA REHBERİ

BAŞTAN SONA IGTV KULLANMA REHBERİ
13 Mart 2019

 

Video içerikler, Facebook’tan LinkedIn’e kadar tüm sosyal medya mecralarında en fazla ilgi gören içerikler. Bunun farkında olan Instagram, 2018 Haziran’da harekete geçti ve bizi IGTV ile tanıştırdı. Hepimizin bildiği üzere Instagram hikayelerinde videolar 15 saniye, postlar ise 1 dakika ile sınırlıydı. Durum böyle olunca kullanıcılar, 1 dakika üzerindeki videolarını Instagram’a yükleyemiyordu. İşte tam bu noktada IGTV, tüm sınırlamaları ortadan kaldırdı ve kullanıcılara uzun videolarını Instagram’a yükleme ve buradan reklam alabilme imkanı sundu. Şimdi gelin, IGTV’nin özelliklerini, kurallarını ve nasıl kullanılacağını hep birlikte öğrenelim.

IGTV’nin özellikleri

Öncelikle şunu söyleyelim; daha kaliteli ve bilgi verici içerik sunmayı kolaylaştırmak amacıyla ortaya çıkan IGTV’de minimum 15 saniye, maksimum 10 dakikalık videolar paylaşabiliyorsunuz. Ancak hesabınız onaylıysa, bu süre 1 saate kadar arttırılabiliyor.

 • Kullanıcılar, kendi IGTV kanallarını oluşturabiliyor. Bunu YouTube gibi düşünebilirsiniz. Siz kanalınızı oluşturuyorsunuz, takipçileriniz de kanalınıza abone olup videolarınızı takip edebiliyor.
 • IGTV’ye yüklenen video, kullanıcı silmediği sürece hep kanalda kalıyor ve herkes tarafından sınırsız defa izlenebiliyor.
 • Kullanıcılar sadece takip ettiği kişilerin değil, hesabı gizli olmayan herkesin IGTV paylaşımlarını izleyebiliyor.
 • Mobil öncelikli tasarlanan IGTV’de videolar, kullanıcı alışkanlıkları da baz alınarak dikey formatta oynuyor.
 • IGTV videoları, Instagram ‘Keşif’ kısmında da gözüküyor. Yani buradan da yeni takipçi kazanmak mümkün hale geliyor.
 • IGTV’ye girildiğinde videolar otomatik olarak oynamaya başlıyor. Kullanıcılar isterse, açılan ekranda farklı videolara geçiş yapabiliyor.

IGTV’nin kuralları

Elbette ki her yerde olduğu gibi burada da birkaç ufak kural bulunuyor. smiley

 • 15 saniyenin altında veya 10 dakikanın üzerinde (onaylı hesap olmadığı sürece) video yükleyemezsiniz.
 • İdeal boyut 9:6.
 • Videolarınız MP4 formatında olmalı ve 650 MB’ı geçmemeli.
 • 30 FPS ve 720p şartı bulunuyor.
 • Kapak fotoğrafları için tavsiye edilen boyut 420 x 654 piksel (en boy oranı 1:1,55). Fotoğrafı yükledikten sonra düzenleme yapamazsınız.
 • Başlık metniniz maksimum 75 karakter olmalı.
 • Videonuzu IGTV üzerinden çekemezsiniz. Masaüstü kullanıyorsanız klasörden, mobil kullanıyorsanız galeriden seçmeniz gerekiyor.

IGTV nasıl kullanılıyor?

IGTV’ye hem masaüstünden hem de mobilden video yükleyebilirsiniz. Kullanması ise oldukça kolay.

Mobil kullanıcıysanız, ana sayfada sağ üst köşede bulunan IGVT ikonuna tıklayın. Ardından ayarlara girin ve kanalınızı oluşturun. Videonuzu seçin, kapak fotoğrafınızı yükleyin, başlık ve açıklama metinlerinizi de girdikten sonra “paylaş” butonuna tıklayın.

Masaüstünden video yükleyecekseniz, https://www.instagram.com/tv/upload/ sayfasını ziyaret edin. Videonuzu seçin, kapak fotoğrafınızı yükleyin, başlık ve açıklama metinlerinizi yazın. Artık “paylaş” demeye hazırsınız! smiley​​​​​​​

IGTV videolarınızı eşzamanlı olarak Facebook’ta da paylaşabileceğinizi unutmayın. wink​​​​​​​

ARTIK ÖNİZLEME YAPMAK MÜMKÜN!

Instagram’ın son yeniliğiyle birlikte artık IGTV videolarınızı takipçilerinizin karşısına ön izleme olarak çıkarabilirsiniz. Şöyle ki; videonuzu yüklerken “bir ön izleme paylaş” demeniz halinde, videonuzun ilk 1 dakikası Instagram anasayfasında gözükecek. Takipçi eğer isterse videoya tıklayarak IGTV kanalınıza gelecek ve videonun devamını izleyebilecek.

Kullanıcılara ilgi alanlarına göre içerikler sunan, uzun süreli video imkanıyla da işletmelerin işini kolaylaştıran IGTV, bu son özelliğiyle birlikte çok daha popüler olacak gibi duruyor. smiley

Yazan: Zeynep Kırbaş

Paylaş