BAŞARILI BİR BACK TO SCHOOL İLETİŞİMİNİN PÜF NOKTALARI

BAŞARILI BİR BACK TO SCHOOL İLETİŞİMİNİN PÜF NOKTALARI
21 Ağustos 2019

 

Okul döneminin başlaması ya da Back to School sene içinde en yoğun geçen alışveriş zamanlarından bir tanesidir. Bu dönemde aileler ve öğrenciler sosyal medya üzerinden ürün araştırması, fiyat karşılaştırması ve yeni trendlerin takibini yaparlar. Back to School döneminde gerçekleştireceğiniz bir sosyal medya kampanyası kazançlı olmanın yanında harika bir iletişim fırsatı da sunar. Bu dönemde nasıl bir kampanya yürüteceğinizi 5 adımda sizin için özetledik.

1- Erken Başlayın
Genelde okul dönemi başlamadan önce aileler çocukları için gerekli araç-gereçleri son dakikaya kadar almaz. Ancak gerekli şeylerin listesini çok daha önceden hazırlamaya başlarlar. Peki, bu Back to School kampanyası yürüteceğiniz markanız için ne demek? Tabii ki çalışmalara olabildiğince erken başlamanız demek. Kampanyanızı başlatmak için eylül ayını beklemeyin, olabildiğince erken çalışmalara başlayın ki zamanı geldiğinde hazır olun 😉

2- Hem Aileler Hem de Çocuklar İçin Kampanyalar Hazırlayın
Çocukların ailelerin onlar için satın alacağı şeyler üzerinde büyük etkisi bulunuyor. Bu işin püf noktası ise bu iki ayrı grupla en çok zaman geçirdikleri yerlerde buluşmak. Ürünleriniz ve markalarınız hakkında farkındalık yaratmak için tasarladığınız içerikleriniz, özellikle Instagram ve Snapchat için etkili olacaktır. Bu platformlar daha genç kullanıcı yoğun olarak kullanır. Ebeveynlere ulaşmak için yine Instagram’ın yanında Facebook’u etkin bir şekilde kullanabilirsiniz. Linkedin ve Pinterest’in de ailelere ulaşmada faydalı olacağını unutmayın.

3- Video İçeriklerinizi Arttırın
Çocuklar ve gençlerin ailelerin satın alma davranışlarında büyük bir etkisi olduğundan zaten bahsettik. Bu sebeple onların ilgisini daha çok çekecek içerikler üretmeniz faydalı olacaktır. Zamanlarını televizyon ve YouTube’dan video izleyerek geçiren genç kuşak için video içerikler daha ilgi çekici olacaktır. Ayrıca çocuklar ve gençler daha çok eğlenceli içerikler tercih ediyor; videolarınızı daha eğlenceli hale getirmeniz sizin markanızın hedef kitleniz nezdinde farkındalığının artmasına katkı sağlayacaktır.

4- Markanıza Özel Hashtagler Yaratın
Markanıza özgü bir hashtag yaratmanız bu dönemde markanıza daha çok bilinirlik kazandıracağı gibi gönderilerinizin de paylaşılabilirliğini arttırır. Instagram ve Twitter gibi gençlerin daha yoğun kullandığı sosyal medya platformlarında hashtag kullanımı markanız için etkili olur.

5- Kazanç Sağlayan Ek Bir Kampanya Yaratın
Etki alanınızı arttırmanıza yardımcı olacak en faydalı şeylerden bir tanesi markanızı etiketleyerek paylaşımda bulunanlara veya sizin içeriklerinizi kendi sayfalarında paylaşan kişilere ekstra bir indirim ya da hediye sunmanızdır. Bu ödül sistemi etkileşiminizi arttıracağı gibi markanızın bilirliğine de katkı sağlar.

Back to School dönemini verimli geçirmek ve etkili bir kampanya geliştirmek için bizimle iletişime geçin.

Yazan: Emre Akgöl

Paylaş