Artık Herkes Instagram Hikayelerde Link Paylaşabilecek!

Artık Herkes Instagram Hikayelerde Link Paylaşabilecek!
28 Ekim 2021

 

Ve evet, 10 binden az takipçisi olanlara bile!

Doğru duydunuz! Pek çok küçük işletme, marka ve içerik oluşturucunun beklediği an geldi.

Instagram’dan yapılan açıklama şu şekilde: “Ölçeği ne olursa olsun tüm içerik oluşturucuları ve işletmelerin, tıpkı büyük ölçekli hesapların yaptığı gibi büyümek amacıyla bağlantı paylaşımından faydalanmasının ne kadar etkili olacağına dair insanlardan duyduğumuz geri bildirimlere dayanarak bu kararı aldık.”

Instagram Hikayeleri bağlantı çıkartmaları ilk defa önceki ay 10 binden fazla takipçisi olan hesapların kullanımına açılmış ve “yukarı kaydır” bağlantılarının yerini almıştı.

Bağlantı çıkartmaları hakkında bilmeniz gereken her şeyi ve bu çıkartmaları öne çıkararak tüm önemli tıklamaları kapmanın üç yolunu aşağıda bulacaksınız.

Instagram Hikayeleri Bağlantı Çıkartmaları Nedir?

Bağlantı çıkartmaları, tıpkı diğer Instagram Hikayeleri çıkartmaları gibi ekranda görünür — ancak diğer çıkartmalardan farkı, bir bağlantı simgesine sahip olmasıdır!

Bağlantı çıkartması, daha fazla şeffaflık sağlamak amacıyla hedef bağlantının ilk bölümünü (yani alan adını) görüntüler:

İzleyiciler, “yukarı kaydır” bağlantılarından farklı olarak, bir bağlantı çıkartması içeren hikayelere tepki ve yanıt verebilir – böylelikle daha fazla etkileşim fırsatı ortaya çıkar.

NOT: Instagram Öne Çıkanlar veya eski “yukarı kaydır” bağlantılarını içeren ücretli reklamlar tıpkı eskiden olduğu gibi çalışacaktır. 

Yeni Instagram Bağlantı Çıkartması Nasıl Alınır

Instagram’a göre, tüm kullanıcılar yakın zamanda hikayelerde bağlantı çıkartması kullanımına erişim sağlayacak.

Artık, bağlantıları kullanabilmek için 10 binden fazla kullanıcıya veya çok arzulanan mavi tike sahip olmanız gereken günler geride kaldı. Oley!

Hikayelere bağlantı çıkartması nasıl eklenir? İşte yanıtı:

#1: Instagram Hikayeleri çıkartma sekmesine girin ve bağlantı çıkartmasını seçin.

NOT: Henüz bağlantı çıkartmalarına erişiminiz yoksa, sabırlı olun. Instagram bu duyuruyu yapalı çok az bir süre geçtiği için, bağlantı çıkartmalarını sekmede görebilmeniz birkaç gün alabilir.

#2: Bağlantınızı, bağlantı alanına yapıştırın.

#3: Çıkartma üzerine basarak metni ve rengi değiştirin.

İşte bu kadar kolay!

Instagram Hikayesi Bağlantı Çıkartmaları ile Daha Fazla Trafik Çekmek için 3 Taktik

Instagram hikayesi bağlantı çıkartmaları henüz herkes için çok yeni bir özellik ve tıpkı diğer tüm yeni özelliklerde olduğu gibi bir alışma süreci mevcut.

İşte tıklamaları artırmanın ve içeriklerinize daha fazla kişinin bakmasını sağlamanın üç yolu:

#1: Güçlü bir Harekete Geçirici İfade Ekleyin

Instagram Hikayeleri Çıkartma Bağlantıları ile harekete geçirici ifadeler (daha çok bilinen adıyla CTA’lar) hiç olmadığı kadar önemli hale geldi.

Artık, markalar ve içerik oluşturucular, tıklamaları teşvik etmek için ekranın en altındaki oka veya “okumak için kaydırın” demeye muhtaç olmayacaklar.    

Bağlantınıza dikkati çekmenin en iyi yolu metin veya GIF kullanmaktır. 

Özellikle de bu özellik henüz başlangıç aşamasında olduğu için, bağlantılarınıza nasıl dikkat çekeceğiniz konusunda yaratıcı olma fırsatına sahipsiniz. 

Bağlantının nerede olduğu ve hedef kitlenizin nereye tıklaması gerektiği açık olacak şekilde “okumak için dokunun” veya “okumak için tıklayın” yazmayı deneyin.

Metin ve GIF’leri de kullanarak bağlantınıza nasıl daha fazla dikkat çekeceğinize karar verin. 

Daily Hive Vancouver gibi “Devamını Oku” GIF’i ekleyebilir veya  Comments by Celebs gibi markalı şablon (daha fazlası az sonra) tasarlayabilirsiniz. Neye karar verirseniz verin, CTA’ları marka üzerinde tutmayı ve yeni şeyler denemeyi unutmayın.

#2: Bağlantı Çıkartmalarına Dikkat Çeken Şablonlar Oluşturun 

Instagram Hikayeleri Bağlantı Çıkartmalarınızdan trafik çekmenin en iyi yollarından biri markalı şablonlar kullanmaktır.

Bir makale, affiliate link (ortaklık bağlantısı) ya da bir hedef sayfa paylaşsanız da kullanıcıların söz konusu bağlantıyı gerçekten fark etmesi, bulması ve en sonunda da bu bağlantıya tıklaması zor olabilir.

Bunu şansa bırakmaktansa, bağlantı çıkartmanızı yerleştireceğiniz özel bir alan oluşturarak bağlantınıza dikkat çekebilirsiniz. 

#3: Metin Bindirmeleri ve PNG Çıkartmalarında Yaratıcı Olun

Yalnızca az sayıda bağlantı rengi seçeneği olduğu için, bu seçeneklerin sizin estetik algınızla uyuşmadığını veya istediğiniz kadar dikkat çekmediğini düşünebilirsiniz.

En üste metin bindirmeleri veya bir PNG çıkartması ekleyerek orijinal bağlantıyı gizleyebilir ve Hikayelerinizin daha güzel görünmesini sağlayabilirsiniz. Tıklamaya ikna edici metinler bile ekleyebilirsiniz – tam bir kazan-kazan durumu!

 

Sosyal medyada olan her şey gibi, yeni Instagram Hikayeleri bağlantı çıkartmalarına da bir süre alışılması gerekecektir ve bu süreçte tıklamaların biraz düştüğünü görebilirsiniz. 

Ancak yukarıdaki taktikler ve hedef kitlenin de alışmasıyla birlikte, çok geçmeden etkileşim seviyelerindeki değişimi göreceksiniz.

Denemeye devam edin!

Paylaş