ALFA KUŞAĞINA HAZIRLANIN: GELECEĞİN PAZARLAMACILARININ BİLMESİ GEREKENLER

ALFA KUŞAĞINA HAZIRLANIN: GELECEĞİN PAZARLAMACILARININ BİLMESİ GEREKENLER
23 Eylül 2022

 

Z kuşağı, içinde bulunduğumuz dönemde, bütün markaların ve pazarlama süreçlerinin ana hedef kitlesi haline geldi. Z kuşağı Instagram, TikTok, Twitch gibi platformlarda aktif bir şekilde yer alarak yeni akımların ortaya çıkmasına ve taktiklerin değişmesine olanak sağladı. Ancak, pazarlama ortamını ve stratejilerini değiştirecek bir başka kuşak daha var, o da alfa kuşağı… Bu kuşağı yakından tanıyalım mı?

Alfa kuşağı, Z kuşağından sonra gelen, 2010 ve sonrasında doğan demografidir. Alfa kuşağı için mini Y kuşağı ifadesi de kullanılıyor; bunun sebebi alfa kuşağının büyük oranda Y kuşağı bireylerinin çocukları olmaları… Alfa kuşağının, ebeveynleri ile benzer tüketim alışkanlıklarına sahip olması muhtemel.

2025 yılına kadar sayısının iki milyarı geçeceği düşünülen bu nesil, insanlık tarihinin en büyük demografiye sahip olacak kuşağı gibi görünüyor.

Sayılara baktığımızda, bu neslin satın alma gücünün ne kadar fazla olacağını tahmin edebilir ve şirketlerin pazarlama stratejilerini bu yönde hazırlamaları gerektiğini söyleyebiliriz. Çünkü, şu anda 12 yaşın altındaki çocukların oluşturduğu bu kuşağın en yaşlısı, 2023’te genç kategorisinde olacak.

Yapılan anket ve araştırmalara göre, alfa kuşağı çocuklarının, hafta içi %38’i; hafta sonu ise %43’ü, zamanını sosyal medyada geçiriyor ve arkadaşlarıyla yüz yüze görüşmek yerine çevrimiçi ortamda konuşmayı tercih ediyor. Alfa kuşağı çocukları sosyal medya aracılığıyla yaşıtları ile bağlantı kurmakla kalmıyor, aynı zamanda sosyal meseleleri ve iklim değişikliği gibi küresel kaygıların da nabzını tutuyor.

Alfa Kuşağına Nasıl Hazırlanılabilir?

  • Alfa kuşağı, ürünlerin, hizmetlerin ve endüstrilerin toplum ve çevre üzerindeki etkilerinin farkında… Bu sebeple geleceğin pazarlamacılarının özgün ve şeffaf olmaları; bu olguların toplum ve çevre üzerindeki olumsuz etkilerini tartışmaktan çekinmemeleri gerekiyor.
  • Alfa kuşağı, içerik üreticilerinin patlama dönemine denk gelen bir nesil. Yani geleceğin pazarlamacılarının bu jenerasyona sadece satın alma değil, aynı zamanda katkıda bulunma şansı vermeleri gerekiyor.
  • Sosyal medya ve sanal ortam alfa kuşağının yaşamında büyük bir yere sahip. Yani, markaların, ürünlerin ve hizmetlerin bu kuşağa uygun bir yaklaşım sergilemesi oldukça önemli. Etkileşim oranı yüksek olacak sosyal medya kampanyalarından yararlanmak, yaratıcı içerikler hazırlamak ve kullanıcılarla iletişime geçebilmek bu noktada büyük önem taşıyacak.

    Yazan: Zeynep Ece Çelik

 

Paylaş