'O ŞARKININ ADI NEYDİ?' SORUSUNUN CEVABI ARTIK GOOGLE'DA!

'O ŞARKININ ADI NEYDİ?' SORUSUNUN CEVABI ARTIK GOOGLE'DA!
21 Ekim 2020

 

Güzel bir günün akşamına doğru hiçbir derdiniz yokken huzur içinde kahvenizi yudumluyorsunuz. Suratınızda günü sorunsuz bir şekilde bitirmiş olmanın mutluluğundan gelen bir tebessüm var. Gün batımının eşsiz görüntüsüne kuş sesleri eşlik ediyor. Bu anın huzuru ancak bir şarkıyla tamamlanabilir.

Birden aklınıza önceden çok severek dinlediğiniz bir şarkı geliyor. Şarkıyı belki onlarca kez dinlediniz ve tüm melodisi aklınızda. Ancak bir sorun var. O şarkının adı neydi? Düşünüyorsunuz… Dakikalarca düşünüyorsunuz. Belki aklınıza şarkının tek bir sözü gelse küçük bir araştırmayla aradığınız o güzide parçayı bulacaksınız.

Az önce yaşadığınız huzurlu ortam aklınıza takılan o şarkı sebebiyle bozulup gidiyor. O zaman işte size güzel bir haber! Google, “mırıldanarak” şarkı bulma sistemini hayata geçirdi. İnternet devi, sizin de tahmin edebileceğiniz üzere bir yapay zekadan yardım aldı. Şu anda Pixel cihazlarda kullanılabilir olan bu özellik, Google Asistan'la entegre olarak da çalışabiliyor.

Özellik öncelikle Apple iOS’ta İngilizce ve Google’ın Android mobil platformunda 20’den fazla dilde kullanılabilecek.

Bu özelliği kullanabilmek için öncelikle Google Asistan'ı açıp "Bu şarkı ne?" diye sormanız gerekiyor. Soruyu sorduktan sonra 10 - 15 saniye şarkıyı mırıldanmanız ya da ıslıkla melodiyi çalmanız durumunda karşınıza birkaç muhtemel şarkı çıkıyor ve platform sizi seçeceğiniz şarkıya yönlendiriyor.

Böylelikle artık aklınıza bir şarkının melodisi takıldığında dakikalarca düşünmek yerine Google’a mırıldanarak istediğiniz şarkıyı rahatlıkla bulabileceksiniz.

Şimdi huzurunuzun bozulduğu senaryoyu unutun. Arkanıza yaslanın ve kahve, manzara ve adını bir türlü hatırlayamadığınız şarkıyı bulmanın keyfini çıkarın.

Sahi, o şarkının adı neydi?

Yazan: Derya Sever

Paylaş