5 ADIMDA BANKALAR İÇİN SOSYAL MEDYAYI KULLANMA REHBERİ

5 ADIMDA BANKALAR İÇİN SOSYAL MEDYAYI KULLANMA REHBERİ
26 Haziran 2019

 

Bankalar için sosyal medyada pazarlama, müşterileriyle iletişim kuracakları bir sosyal araçtan, tüketicilerle ilişkilerini geliştirmeleri ve ilerletmeleri için gerekli olan önemli bir çözüm mekanizması haline geldi. Sosyal medya bankalara satış süreçleri dışındaki potansiyel müşterilerle ilişki ve bağlantı kurma fırsatları sağlarken, aynı zamanda modern finansal hizmet sağlayıcılara müşterilerinin ihtiyaçlarını anlama, hedef kitler belirleme, reklam yapma, müşteri hizmetleri gibi konularda da yardımcı olur.

Bankalar için sosyal medya pazarlamasının kullanımının öncelikle Yatırım Getirisi (ROI) etrafında dönmesi gerekse de, artık herhangi bir finansal kuruluş Facebook’tan Instagram’a kadar bütün sosyal medya hesapları üzerinden müşteri desteği sağlayabilir ve müşteri sadakati sağlamada da bu platformları kullanabilir.

İşte bankaların sosyal medyayı kullanabilecekleri 5 yol:

1- Temas Noktalarını Arttırma

Bankaların eskiden en temel sorunlarından bir tanesi müşterileriyle ilişki kurmaktı. Bunun temel sebebi bankaların müşterileriyle sadece ihtiyaçları olduğunda etkileşime geçmeleriydi. Sosyal medya bu ilişkileri ilerletir ve müşterilerinin bankaya ulaşabilecekleri temas noktalarını arttırır, bu şekilde insanlar bankaları veya potansiyel bankalarıyla ayda, haftada hatta günde birçok kez etkileşime geçebilir. Bunlara ek olarak sosyal medyanın doğası gereği bankalar marka stratejisi geliştirme, müşteri memnuniyeti sağlama ve yaratıcı içerikler üretme imkanına sahip olurlar. Ancak unutulmamalıdır ki sosyal medya asıl odağınızı sizin ürün ve servislerinizden müşteriye taşır, bu şekilde siz müşterilerinizin gerçekten kim olduğunu anlarsınız ve gelecekte onlara yönelik hedefleme yapabilir ve ilişkilerinizi geliştirebilirsiniz.

2- Müşterileri Rahatsız Etmeden Reklam Yapma

Sosyal Medya uzmanlarına göre markanızın promosyon içerikleri sosyal medyadaki paylaşımlarının ¼’ünden az olmalıdır. Ancak yine de bu çalışmalar olmalıdır, sosyal medya sarf ettiğiniz eforun bir kısmı kendinizi, yeni ürünlerinizi/servislerinizi tanıtmaya, fırsatlardan haberdar etmeye yönelik olabilir. İşin püf noktası ise, sosyal medya üzerinden yayınladığınız bu gönderinin okuyucuya doğrudan değer sunması gerektiğidir. Sosyal medya ve bankacılığı nasıl mı bağlayabilirsiniz? Sınırlı zamanda geçerli tekliflerde bulunun, özel kur teklifleri ve kişiye özel çözümler sunan sohbet robotları sunun, bu şekilde müşterilerinizde kişiye özel ve bireysel bir hizmet aldıkları hizmet hissini uyandırın. Bunlar müşterileri ilişkilerinize zarar vermeden pazarlama yapmanıza yarayacaktır.

3- Veri ve Değer Paylaşma

Bankalar için sosyal medya pazarlaması genellikle veri paylaşmaktan çok kullanmayı içerirken, sosyal medya size yeni veri kaynakları, yeni bilgiler ve tüketicilerle bağlantı kurmanın yeni yollarını sunar. Bu yollardan biri, güven oluşturmanıza yardımcı olacak şekilde sektör bilgilerine ulaşmanızı sağlamak ve müşterileriniz hakkında değerli bilgiler sunmaktır.

Temel finans ipuçlarını zevkli ve paylaşılabilir Facebook videolarına veya Instagram fotoğraflarına dönüştürerek; piyasa değişiklikleri hakkında bilgiler verebilir, kredi seçenekleri ile ilgili yararlı bilgilendirmelerde bulunabilir veya güven oluştururken büyümek için müşterinin deneyimine değer katabilirsiniz. Bu şekilde sosyal medyayı ve bankacılığı müşterilerinize fayda sağlayacak şekilde birleştirebilirsiniz.

4- Duygusal Pazarlamayı Kullanma

Müşterilerin banka değiştirmelerinin en yaygın sebebi faiz oranları değil daha çok duygusal sebeplerdir ki bu duygular genelde müşteri hizmetlerine sinirli olma şeklinde kendini gösterir. Müşterilerinizin duygularıyla bağlantı kurabilmek sizi rakiplerinizin bir adım önüne geçirir. Müşterilerinizle bağlantıda olun, böylece işler hem yolunda gittiğinde hem de kötü gittiği zamanlarda onların yanında olmanız müşterinizde güven oluşturmanıza yarayacaktır.

5- Çoklu Kanalları Unutmayın

Çoğu müşteri bankanızla birden fazla kanal aracılığıyla etkileşim kurar ve kanallar arasında aynı deneyime, müşteri hizmetine ve hatta müşteri hizmetleri temsilcilerine sahip olmaları gerekir. Birine Facebook'ta bir ürün bağlantısı yollarsanız, açılış sayfasına değil tam olarak o ürüne gitmelidir. Her kanalda tutarlı ve profesyonel bir deneyim sağlayarak, müşterinizin markanızı bir kişi hatta güvenebilecekleri biri olarak görmesini sağlarsınız.

Sosyal medya, bankalar için müşteri ilişkilerini geliştirmek ve müşteri nezdinde değer yaratmak için kullanılabilecek değerli bir araçtır. Bankalar için sosyal medya pazarlaması halen gelişiyor ve bankaların daha kişisel olmalarına, müşterilerle daha yakın ilişkiler kurmalarına ve hiç olmadığı kadar hedefli ürünler ve hizmetler sunmalarına yardımcı olmaya devam ediyor.

Yazan: Emre AKGÖL

Paylaş