14 ŞUBAT ONLINE KAMPANYALAR GÜNÜ

14 ŞUBAT ONLINE KAMPANYALAR GÜNÜ
14 Şubat 2022

 

Her yıl tüm dünyada coşku ve özenle kutlanan 14 Şubat Sevgililer Günü, klasik hediyeler çiçek, parfüm ya da giysi alışverişinin ötesine geçerek yılın merakla beklenen en önemli online indirim festivallerinden birine dönüştü. 

Başta teknolojik ürünler olmak üzere Black Friday ve yılbaşı kampanyalarında istedikleri ürünü satın alamayan kitleler, Sevgililer Günü için düzenlenmiş olan kampanyalara özellikle online satış üzerinden talep gösteriyor. 2010 yılı sonrasındaki süreçte Sevgililer Günü sayısız ürün ve hizmetin indirimlerle tüketiciyle buluştuğu bir kampanya dönemine dönüşmüş görünüyor.

 

ONLINE SATIŞ ARTIŞLARI YAŞANIYOR

14 Şubat birçok özel günden bağımsız olarak kendi ekonomik çerçevesini oluşturabiliyor. 2021 yılı Sevgililer Günü için ABD’de 22 milyar dolar iken, Türkiye’de ise 15 milyar TL harcandı.

2010 yılı itibariyle online mecralarda 7 kata kadar varabilen artışlar gözlemlendi. Sevgililer Günü özelinde online satışların hızla artmasının en önemli nedenleri başında indirimler gelirken diğer bir önemli etken ise influencer marketing olarak karşımıza çıkıyor. Markalar influencer marketing yöntemi ile Sevgililer Günü konseptine uyarladıkları her çeşit ürünü tüketiciyi cezbetme yolunda sergiliyorlar. Influencer marketing metodu ile ürünlerini kampanya özelinde tüketiciye sunan markalar, 14 Şubat’ı aşk temalı bir gün olmaktan çıkararak indirim ve alışveriş fırsatı günü olarak nitelendiriyorlar.

 

SOSYAL MEDYA KAMPANYALARI VE INFLUENCER MARKETING

Her kitlenin hitap ettiği sosyal mecralar tespit edilerek Sevgililer Günü’nde yapılacak tüketim kampanyaları da buna göre oluşturuluyor. Z kuşağı kampanyaları Twitter ve TikTok üzerinden oluşturulurken, kurumsal kesim için LinkedIn ve Youtube kampanyaları tercih ediliyor. Pandemi dönemi sonrası en yüksek etkileşim ve satışların gerçekleştirildiği Instagram ise her markanın ilk tercihi olarak yer alıyor. Aylık 20.2 saat ortalama ile Türkiye, Instagram kullanımında dünya lideri ve ülkemizde 14 Şubat için tercih edilecek ilk mecranın Instagram olması markalara büyük fayda sağlıyor. Influencer marketing metodu ile ürün ve deneyim hikayelerinin paylaşılması, tüketmeye teşvik etmesi detayı ise markaları daha çok kampanya üretmeleri için cezbediyor.

 

Sosyal medyayı etkili kullanan ve tüketime yatkın kitleye ‘bize katılın’ vurgusu yapabilen markaların kampanyaları onları online ticarette başarıya götürüyor. Sevgililer Günü yıllar ilerledikçe sevgililerin kutlama günü olmaktan çıkarak online indirim ve kampanyalar gününe dönüşüyor. Markalar bunu göz önüne alarak kampanyalarını sadece çiftlere değil yalnızlara da odaklanarak hazırlamaya başlıyor.

 

Markanızın dijital dünyadaki özel gün stratejilerinin belirlenmesi, sosyal medya içerik ve kampanya yönetimi, iş birliği çalışmaları gibi tüm ihtiyaçları için uzman ekibimiz ve kreatif çözümlerimizle her zaman yanınızdayız. 😊

 

Yazan: Neslihan Şişman

Paylaş