10 ADIMDA SOSYAL MEDYA KAMPANYALARI!

10 ADIMDA SOSYAL MEDYA KAMPANYALARI!
27 Ağustos 2018

 

Sosyal medya hayatımızın bir parçası olmaktan çıkıp hayatımızın tümü oldu desek yanlış olmaz. Sabah uyanır uyanmaz belki de elimizi yüzümüzü bile yıkamadan Instagram’a söyle bir bakmışlığımız, Facebook bildirimlerini kontrol etmişliğimiz vardır. İstesek de istemesek de dijitalleşen dünya sosyal medyada çok fazla zaman geçirmemize sebep oluyor.

Doğal olarak bu durum markalar için kaçırılmayacak bir fırsat. Her an elimizin altında olan bilgisayarlarımızdan, tabletlerimizden en çok da telefonlarımızdan internete rahatlıkla erişim sağlayabildiğimiz bir çağdayız. Markaların, istedikleri her anda müşterilerinin karşısına çıkabilecek bir ortam ile hedef kitlelerine ulaşmaları mümkün. Peki nasıl? Sosyal medya kampanyalarında etkili olacak ipuçları ile karşınızdayız!

Kampanya dediğimiz olguyu bir çalışmayı ya da işi gerçekleştirmek adına belirlenen süre dahilinde yürütülen faaliyetlerin tümü olarak adlandırabiliriz. Kampanyaların dijital dünyada en sık kullanıldığı alanlardan biri de sosyal medya. Markalar ulaştırmak istedikleri ürünlerini hedef kitlelerine duyurmak için tanıtım yapmakla beraber kampanyalar da düzenler. Bu kampanyalar müşteri ve marka arasındaki iletişimi artırdığı gibi verimli bir satış sürecine de dönüşebilir. Tabii doğru ve yerinde stratejilerle uygulanırsa. smiley

Adım adım ilerleyelim;

1- Siz kimsiniz?

Nasıl bir markasınız ve neyi hedefliyorsunuz? Markaların öncelikle kendilerini doğru tanımlamaları ve müşteriye doğru bir izlenim yaratmaları gerekir. Bu anlamda markanızın kimliğinden emin olun ve kendinizi tanımlayın.

2- Hedefinizi belirleyin.

Hangi alanda hizmet veriyorsunuz ve tam olarak ulaşmak istediğiniz hedef nedir? Tanıtım mı, müşterilerinizi yeni oluşturduğunuz online satışa yönlendirme mi, takipçi kazanmak mı yoksa ürün bilinirliği artırmak mı? Bu sorulara olan cevaplarınızı netleştirin.

3- İletişimi artıracak içerikler paylaşın.

Kampanyanızın hedefine ulaşması için kuşkusuz müşterilerle ilgilenmeniz gerekecektir. Bu durum sosyal medyada bir mağazadaki gibi bire bir ilgileneceğiniz bir ortam sunmadığından moderasyon ile müşterilerinize ilgili bir marka olduğunuzu gösterin. İletişim halinde olun ve yorum yapmalarını, beğeni artırmalarını sağlayarak bir bağlantı yaratın.

4- Belirli bir plan dahilinde ilerleyin.

Belirlediğiniz kampanya başlangıcı ve bitişi olan net bir tarihe sahip olmalıdır. Müşterilerin bundan haberdar olması ve özellikle aktif katılım sağlayacakları bir kampanya ise buna göre ilerlemeleri sizi doğru hedefe ulaştırır. Örneğin her 200 TL’lik alışverişe 50 TL indirim veren bir online kupon kampanyanız varsa ve bu kampanya yalnızca bir ay sürecek bir kampanya ise müşterilerin bu detayları atlamamaları gerekir değil mi? 😊

5- Doğru platformları seçtiğinizden emin olun.

Yaratacağınız kampanyaya göre basit ve sıradan bir cümleyle özet geçmek yerine farklı dijital mecraların özelliklerine uygun çekiliş, kupon, hashtag, video veya fotoğraf içerikleri paylaşarak kampanyanızı renklendirebilir, katılımı artırabilirsiniz.

6- SEO ile tanışın. 😊

Özellikle ön plana çıkarmak istediğiniz bir ürün veya özelliği için aramalarda sizi ön plana çıkaracak anahtar kelimeler çok önemlidir. Buna web ortamının kalbi diyebiliriz. Bu sosyal medya mecralarında da en kısa sürede en verimli sonucu almanıza yardımcı olacak etkili bir yöntemdir.

7- Heyecan uyandıracak bir çağrıda bulunun.

Kampanyanızı başlatmadan kısa bir süre önce hedef kitlenizde merak uyandıracak paylaşımlar ile dikkatleri üzerinize çekebilirsiniz. Örneğin; hareketli içerik veya markanızı yansıtan kreatif bir tasarımla “Sizin için bir sürprizimiz var! Fırsatları kaçırmamak için bizi takipte kalın.” gibi bir paylaşım yapmanız gözleri üzerine çekmenize yardımcı olacaktır.

8- Müşteri portföyü oluşturun.

Kampanya aracılığıyla sizinle iletişime geçen müşterilerinizin iletişim bilgilerini kayıt altına alabilirsiniz. Böylece e-mail veya sms yolu ile müşterilerinize her zaman ulaşabilir ve markanız hakkında detaylı bilgi sahibi olmalarını sağlayabilirsiniz.

9- Süreci takip edin.

Kampanya sürecinde belirlediğiniz tarihler arasındaki etkileşimleri ve müşteri dönüşlerini dikkate alın. Başarıya ulaşıp ulaşmadığınız veya ek olarak başka neler yapabileceğiniz ile ilgili çalışmalara ihtiyaç duyabilirsiniz.

10- Artık son aşama; müşterilerinizle daima iletişim halinde kalın!

Müşterilerinizin ilgisini çekmek ilk aşamada daha kolay olabilir fakat geniş ölçekte sizinle irtibatta kalmalarını sağlamak uzun, detaylı ve verimli bir iletişim çalışması gerektirir.

Siz de dijital mecralarda müşteri iletişimlerini yönettiğimiz değerli markalarımız arasına katılabilir, markanızı uzman ekibimize güvenle teslim edebilirsiniz. smiley Bizimle iletişime geçmek için hemen tıklayın: http://ahtapotsosyalmedya.com/iletisim

Yazan: Berfin ATSIZ

Paylaş